Koncentracija radioaktivnog joda veća za 1250 puta
Količina radioaktivnog joda u uzorcima morske vode uzetim kod japanske nuklearne centrale "Fukušima" 1.250 puta je veća od dozvoljene, upozorila je danas japanska agencija za nuklearnu bezbednost.
Uzorci vode uzeti su oko reaktora 1, a merenja je izvršila kompanija "Tokio elektrik" (TEPKO) koja trenutno upravlja ovom nuklearkom, teško oštećenom razornim zemljotresom i cunamijem.
"Ukoliko popijete 50 centilitara tekuće vode sa tom koncentracijom joda, dostići ćete godišnji dozvoljeni limit joda", rekao je jedan od portparola agencije i istakao da se radi o "relativno visokom nivou".
On je ukazao da će se radioaktivne materije ispuštene u more razblažiti plimom, kao i da su potrebne mnogo veće koncentracije da bi radioaktivni jod upile morske alge i životinje. Nivo joda se, prema njegovim rečima, smanjuje na polovinu svakih osam dana. U uzorcima morske vode uzetim na istom mestu, u blizini centrale, količina radioaktivnog joda izmerena u utorak bila je 126 puta veća od gornje granice koju utvrđuje vlada. Tada je najavljena pooštrena kontrola morske ribe i plodova mora sa tog dela obale, podseća agencija AFP.
U međuvremenu, čitava američka zapadna obala ostala je bez informacija o radijaciji zbog kvara na sistemu za uzbunjivanje. Polovina senzora agencije za zaštitu prirodne sredine, prema saznanju "Dejli mejla" šalje rezultate suviše sporo, što znači da bi stanovnici Kalifornije bili potpuno nezaštićeni ukoliko dođe do nuklearne katastrofe.
Bojazan zbog radioaktivnog zagađenja dovela je do evakuacije stanovništva iz oblasti u radijusu od 30 kilometara od nuklearke. Mnoge zemlje sveta zabranile su uvoz određenih prehrambenih proizvoda iz Japana.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar