Krov nad glavom je osnovna ljudska potreba

Zamrzavanje stanarina na trenutnom nivou rezultat je neprestanih žalbi stanovnika na nedostatak stanova koje sebi mogu da priušte i to u gradu koji je nekada bio poznat upravo po niskim životnim troškovima.
To su, međutim, davna vremena jer u posljednjih deset godina stanarine su se i više nego udvostručile, a analitičari taj skok smatraju posledicom sve raširenije privatizacije nekada državnih nekretnina.
S druge strane, Kako piše Financial Times, neki krive i strogu građevinsku politiku u Berlinu, odnosno premali broj novih stanova u vreme kada populacija glavnog nemačkog grada ubrzano raste.
U svakom slučaju, očekuje se da će zabrana rasta stanarina Gradu izazvati legalne probleme, budući da iznajmljivači neće sediti prekrštenih ruku, već će se, vrlo verovatno, boriti za svoja prava.
Zakon će se primenjivati na otprilike 1,5 miliona stanova, a na snagu će stupiti sledeće godine. Ipak, retroaktivno će se primeniti na sve ugovore o najmu koji su sklopljeni od utorka, 18. juna, pa do početka 2020.
Ta je, pak, odluka rezultat žalbi građana da stanodavci zbog najave novog zakona žele da povise stanarinu pre nego što zamrzavanje stanarina stupi na snagu.
"Imati krov nad glavom osnovna je ljudska potreba... Novim zakonom želimo da zaustavimo ozbiljan rast stanarina, koji je poslednjih godina postao trend, kao i da uspostavimo kontrolu nad berlinskim tržištem nekretnina", objasnila je Katrin Lompšer, koja je zadužena za pitanje stanovanja u nemačkoj metropoli.
Ali, problem previsokih stanarina i njihovog kontinuiranog rasta prelazi berlinske granice, piše Bloomberg.
Naime, u Frankfurtu, Kelnu i Štutgartu građani su počeli da protestuju, dok će u Barseloni, u kojoj su stanarine porasle više od 50 posto u samo pet godina, stanodavci u najpopularnijim naseljima morati da sklapaju ugovore s cenama koje će vlada unapred odrediti. Lokalne vlasti u Amsterdamu, pak, planiraju da prisile vlasnike stanova da u njima stanuju najmanje tri godine pre nego što počnu da ih iznajmljuju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar