U julu, pacijenti oboleli od raka nisu mogli da dobiju adekvatno lečenje u Italiji, nedostatak neuroloških lekova dostigao je ozbiljan nivo u Poljskoj, dok je broj nedostupnih lekova u Belgiji dostigao novi rekord, piše "Politiko".
"Novo je da su ranije to bile manje zemlje sa manje atraktivnim tržištima kao što su Rumunija, Bugarska, istočnoevropske zemlje. Sada se radi o svim zemljama, čak i najbogatijim", rekla je Šarlot Rofijen, savetnica za evropske poslove u organizaciji pacijenata France Assos Sante.
Kako prenosi Nova ekonomija, Francuska je ove nedelje zatražila rešenje od Evropske unije. Broj lekova za koje je prijavljena nestašica u toj zemlji povećao se 20 puta između 2008. i 2018. godine i predviđa se da će ove godine porasti za dodatnih 60 odsto, prema navodima francuskog državnog regulatorornog tela za lekove.
Ideja koju je Pariz izneo u novom planu je da bi EU mogla da uspostavi javne proizvođače lekova za snabdevanje svih zemalja. Jedno objašnjenje za rastuće nestašice u Evropi je da lekove i njihove sastojke sve više proizvodi samo nekolicina kompanija, uglavnom u Aziji.
Neke od zemalja EU, uključujući Belgiju, Poljsku i Slovačku, pokušale su da reše problem ograničavajući paralelnu trgovinu, kroz koju trgovci prodaju lekove kupljene u jednoj zemlji po višoj ceni u drugoj.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar