"Katoličku crkvu u Nemačkoj je 2018. napustilo 216.000 članova, što je porast od 29 odsto u odnosu na raniju godinu", saopštila je Nemačka biskupska konferencija u Bonu.
Sekretar konferencije Hans Langendoerfer nazvao je taj trend "zabrinjavajućim" i kao glavni razlog naveo objavljivanje velike studije o zlostavljanju maloletnika unutar crkve prošle godine.
"Mnogi nam ne veruju odlučno delujemo protiv počinilaca u sopstvenim redovima", rekao je Langendoerfer nemačkoj novinskoj agenciji dpa.
Istovremeno, Protestantska crkva Nemačke u Hanoveru je saopštila da ju je prošle godine napustilo 220.000 vernika, 11 odsto više nego 2017.
Predsednik Veća Protestantske crkve Hajnrih Bedford-Strohm je objasnio kako je svaki izlazak iz Crkve "bolan", ali da danas vernici potpuno slobodno mogu da odluče da li žele da ostanu u crkvenoj zajednici ili ne.
"Mi smo zahvalni svima koji su snagom sopstvene volje odlučili da ostanu u okrilju Crkve", rekao je Bedford-Strohm.
Poznati kriminolog i istaknuti pripadnik Protestantske crkve Kristijan Fajfer smatra da je i crkveni porez u Nemačkoj jedan od razloga napuštanja Crkve.
"Za razliku od SAD-a, Crkva u Nemačkoj može da se osloni na sigurne prihode od poreza što je možda čini tromom", rekao je Fajfer.
Uprkos padu broja vernika, zbog trenda povećanja plata i povoljne ekonomske situacije prihodi od crkvenog poreza nisu se smanjili.
U Nemačkoj pripadnici jedne od dve crkvenih zajednica plaćaju tzv. crkveni porez koji iznosi osam do devet odsto poreza na prihod.
Katolička crkva trenutno ima 23, a Protestantska 21 milion vernika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Razočarani vernik
Мунгос
Евентуално ако упути молбу да му се дугови репрогамирају.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar