Hrvatski i srpski aktivisti zajedno obilazili Hrvatsku kao izraz poštovanja za sve žrtve
Dvadeset mladih aktivista pomenute organizacije učestvovalo je u programu obrazovnog i memorijalnog karaktera, izrazivši poštovanje žrtvama, bez obzira na njihovu nacionalnost. Ovakvom zajedničkom akcijom organizatori su poručili da empatija i solidarnost nemaju nikakav nacionalni predznak, te da Srbija i Hrvatska ne bi trebale da učestvuju u kolektivnom takmičenju "žrtava nacija", već da odaju počast i jednim i drugim postradalima.
Po ulasku u Hrvatsku, prva „stanica“ aktivista bila je okolina Vukovara. To je jedan od gradova koji je pretrpeo najveća razaranja tokom rata, o čemu svedoči činjenica da je 80 odsto objekata u njemu bilo uništeno ili oštećeno, projektilima koji su na njega padali iz vazduha, sa kopna, ali i sa reke Dunav. Na Poljoprivrednom dobru Ovčara, u mestu Grabovo, nalazi se spomen-obeležje streljanim ranjenicima iz vukovarske bolnice, koji su na tom mestu pobijeni 1991. godine.
Aktivisti su potom posetili i mesto Varivode, koje danas pripada opštini Kistanje. U njemu je 25. septembra 1995. godine, gotovo dva meseca od završetka akcije Oluja, nekoliko pripadnika hrvatskih vojnih i policijskih snaga u noćnim satima došlo u selo i vatrenim oružjem ubilo devetoro civila srpske nacionalnosti.
U obližnjem mestu Ervenik mladi entuzijasti položili su ruže na spomenik ispred kuće hrvatske porodice Čengić, čija četiri člana su početkom 1995. godine ubili srpski rezervisti, u nameri da to područje očiste od hrvatskog stanovništva. Među četvoro ubijenih, bilo je i dvoje dečaka, od pet i jedanaest godina.
Sledeća naselje u ovom svojevrsnom poklonjenju žrtvama bezumnog rata bilo je selo Gošić, koje se nalazi u Bukovici u Dalmaciji, smešteno desetak kilometara zapadno od Kistanje. U pomenutom mestu su 27. avgusta 1995. godine još uvek nepoznati počinioci ubili osam srpskih civila.
U povratku za Beograd aktivisti iz Srbije obišli su spomen-kompleks Jasenovac.
Na svakom mestu koje su posetili aktivisti Inicijative mladih za ljudska prava razvili su banere ispisane latiničnim i ćiriličnim pismom na kojima je stajala poruka "Premladi da se sećamo, odlučni da nikada ne zaboravimo".
Opširnije na sajtu Danasa.
Komentari 6
Kaćanka
Ajde?
Servia
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar