Zaustavljeno isticanje radioaktivne vode
Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPCO), koja rukovodi havarisanim japanskim nuklearnim kompleksom Fukušima-Daići, uspela je da zaustavi isticanje radioaktivne vode u Tihi okean, ali oštećeni reaktori još nisu stabilizovani.
TEPCO je izlivanje vode iz pukotine u betonskoj jami pored reaktora dva zaustavio ubrizgavanjem 1.500 litara natrijum silikata (čiji je rastvor poznat i kao vodeno staklo) u zemljište u blizini jame, kako bi se stvrdnulo. Međutim, reaktori još nisu stabilizovani, iako TEPCO već skoro mesec dana pokušava da ohladi njihove gorive šipke.
Istovremeno, inženjeri još nisu rešili problem odlaganja 60.000 tona (60 miliona litara) zagađene morske vode koja je upotrebljena za hlađenje pregrejanih gorivih šipki i zbog toga su primorani da vrate 11.500 tona vode sa niskim nivoom radioaktivnosti u okean. TEPCO, takođe, planira da izgradi tankere veličine olimpijskih bazena za smeštanje radioaktivne vode.
Za to vreme, radnici pokušavaju da uspostave funkcionisanje pumpi za hlađenje u četiri oštećena reaktora, jer sve dok pumpe ne budu osposobljene za rad neophodno je pumpanje vode spolja kako bi se sprečilo pregrevanje i topljenje. Količina radioaktivnog joda izmerena u Tihom okeanu bila je 4.800 puta veća od dozvoljene, ali je sada pala na oko 600 puta veći nivo od dozvoljenog.
Za potpuno hlađenje reaktora biće potrebno više meseci, dok će za deaktiviranje oštećenih reaktora biti potrebne godine. TEPCO je najavio da će izbaciti iz upotrebe četiri od ukupno šest reaktora koliko ih ima u Fukušimi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar