U jednom pismu ministarstva, do kojeg je došao sajt, navodi se da su eksterni programeri imali nekontrolisani pristup 76 miliona policijskih podataka.
Među podacima do kojih su mogli doći bile su prijave policije, protokoli o saslušanju svedoka i osumnjičenih, tajna dokumenta, nacionalni i međunarodni kriminalistički podaci, kao i informacije iz Šengenskog informativnog sistema.
Eksterni programeri, prema tom pismu, mogli su bez ikakvog nadzora da pogledaju podatke koje su god želeli.
Zanimljiv podatak pisma je da su sve pretrage podataka i aktivnosti koje su usledile direktno na datoteku ostale bez protokola, i da nije bio moguć nadzor nadležnih.
Mnogi administrativni programi ministarstva se postavljaju i servisiraju od strane eksternih preduzeća. Tehničari, prema proceduri rada, trebalo bi detaljno da protokolišu svoje radove. Međutim, interni mejl ministarstva ukazuje da su programeri jednog eksternog IT preduzeća mogli, očigledno, godinama, da koriste datoteku Ministarstva, bez nadzora.
Najviše instance ministarstva su ovu "rupu" zatvorile u martu ove godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar