Rođen je u Osijeku, a zbog jevrejskog porekla tokom Drugog svetskog rata je bio zarobljenik logora Aušvic i Bergen-Belzen. Njegovo iskustvo iz logora ugrađeno je u "Šindlerovu listu", film Stivena Spilberga kojem je pomogao da uverljivo prikaže mučne scene iz koncentracionih logora.
"Moj broj je A3317. Dalek je put od Aušvica do ove pozornice. Umirući ljudi su mi ostavili u amanet da, ako preživim, pričam kako je bilo", rekao je Lustig 1993. godine nakon što je nagrađen Oskarom kao najbolji producent za film "Šindlerova lista".
Među filmovima na kojima je radio ističu se "Limeni doboš" Folkera Šlendorfa iz 1979. i "Sofijin izbor" Alana Pakule iz 1982.
Lustig se 1988. odselio u Ameriku, tokom karijere blisko je sarađivao sa Stivenom Spilbergom i Ridlijem Skotom, a producirao je veliki broj priznatih i nagrađivanih filmova kao što su "Pad crnog jastreba", "Hanibal", "Kraljevstvo nebesko", "Američki gangster"...
Pre 10 godina Lustig se vratio u Hrvatsku gde je bio predsednik Festivala tolerancije - Festivala jevrejskog filma. Ove je godine proglašen počasnim građaninom Zagreba za izuzetan doprinos promovisanju vrednosti demokratskog društva, filmske umetnosti i kulture razumevanja među različitima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
/
/
svaki dan imamo vesti o nekim sadasnjim primitivnim pokusajima kinematografije u svakom pogledu
Šindlerova lista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar