Dva jaka zemljotresa pogodila Japan
Posle novog potresa, nisu objavljene informacije o eventualnim žrtvama ili šteti, niti je izdato upozorenje na cunami. Centar potresa bio je u prefekturi Nigata, na dubini od oko 30 kilometara, saopštila je japanska Meteorološka agencija.
U međuvremenu, iz kontrolne stanice nuklearne centrale u istoj prefekturi, počeo je da kulja dim, objavila je agencija Kjodo. Do incidenta je došlo tokom provere sistema za pročišćavanje vode u nuklearnom kompleksu Kašivazaki-Kariva, saopštila je Tokijska energetska kompanija (TEPKO).
Od razornog zemljotresa i cunamija 11. marta, TEPKO pokušava da se izbori sa radijacijom koja ističe iz elektrane Fukušima-Daići na severoistoku Japana, teško oštećenoj u zemljotresu i cunamiju.
Još jedan zemljotres snage 5,9 stepeni pogodio je ranije danas Japan, samo nekoliko sati pošto je Agencija za nuklearnu bezbednost naredila operaterima nuklearnog postrojenja Fukušima da pojačaju sistem za zaštitu od zemljotresa da bi se sprečilo ponavljanje nuklearne krize. Još uvek nema informacija o šteti koju je novi potres prouzrokovao ali nije izdato upozorenje za cunami.
Japan zatvara TEPKO?
U međuvremenu novine "Asahi Šimbun", ne navodeći izvor, izvestile su o tajnom planu japanske vlade da se zatvori Tokijsku elektroenergetsku kompaniju (TEPKO), koja upravlja oštećenom nuklearkom.
U predlogu se nalaže da kompanija, koja je najveći privatni proizvođač struje na svetu bude pod strogim nadzorom pre nego što bude i stavljena u bankrot a njeno poslovanje i imovina restruktuirano.
Većina službi vlade Japana bila je zatvorena u subotu i nije moglo da se potvrdi pisanje novina.
Posle nuklearne katastrofe u Fukušimi japanska vlada pokrenula je niz kontrola u svih 13 nuklearnih elektrana i naložila njenim operaterima da sprovedu sve mere neophodne da bi u buduće sigurnosni sistemi bili spremni na vanredne situacije, poput zemljotresa i cunamija.
Operateri, među kojima je i TEPKO, treba vladi da podnesu izveštaje o tim procesima do 16. maja rekao je zvaničnik Agencije za nuklearnu i industrijsku bezbednost Hidehiko Nišijama.
U Fukušimu jedan, pod udarom cinamija visokog 14 metara otkazali su generatori sistema za hlađenje usled čega eksplozije i požari onemogućavaju bržu sanaciju štete.
Takođe danas počelo je bacanje u more vreća napunjenih zeolitom, mineralom koji apsorbuje radioaktivni cezijum, na mestima gde je došlo do radioaktivnog curenja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar