Haške presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, dovele su do pada podrške članstvu u EU.
Haške presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, dovele su do pada podrške članstvu u EU.
Istraživanje, koje je sprovela agencija Ipsos puls za Dnevnik Nove TV, pokazuje da većina ispitanih okrivljuje strukture vlasti. U samo sedam dana dramatično je pala podrška ulasku u EU. Pre sedam dana za ulazak u Uniju bilo je 60 odsto anketiranih građana, a dan nakon izricanja presude na referendumu bi za ulazak glasalo njih 35 odsto. Čak 90 odsto građana bilo je ogorčeno kad je čulo presudu, sedam odsto ih je bilo ravnodušno, a dva odsto građana bilo je iskazalo zadovoljstvo.
Presude, prema kojima je akcija "Oluja" hrvatske vojske i policije avgusta 1995. godine okarakterisana kao zločinački poduhvat, 93 odsto građana smatra nepravednim, a samo četiri posto građana smatra da su pravedne. Iznenađeno presudom i visinom kazni bilo je 49 odsto građana, 27 odsto je očekivalo takvu presudu, a 21 odsto njih je delimično iznenađeno.
Da je za takvu presudu najodgovornija vlada Jadranke Kosor smatra 32 odsto građana, vladu Ive Sanadera odgovornom smatra 13 odsto, vladu Ivice Račana deset odsto, a da je odgovorna politika misli 11 odsto građana. Bivšeg predsednika Stjepana Mesića odgovornim smatra devet odsto građana, a haško tužilaštvo ili Karlu del Ponte, koja je napisala optužnicu, odgovornom smatra osam odsto. Toliko njih za presudu krivi i međunarodnu zajednicu.
Zato što nije procesuirala zločine, predsednika Franju Tuđmana i njegovu vlast odgovornom smatra sedam odsto ljudi, za pet odsto građana odgovorne su sudije, a advokate smatra odgovornim dva odsto građana. Aktuelnog predsednika Ivu Josipovića krivim smatra tek jedan odsto građana. Čak 32 odsto građana ne zna ko je krivac za takvu presudu ili okrivljuje neke druge.
Nešto više od polovine anketiranih građana, njih 55 odsto, smatra da je do takvih presuda došlo zbog loših poteza vlasti u saradnji s Hagom, a 45 odsto građana misli da je do toga došlo zbog pritisaka pojedinih stranih država na sud. Oko 26 odsto ispitanih smatra da su ovakve presude došle zbog neprocesuiranja počinilaca pojedinačnih zločina na vreme, odnosno tokom devedesetih. Čak 87 odsto građana smatra da hrvatske institucije nisu učinile što je bilo u njihovoj moći da presuda bude povoljnija po generale, ali i Hrvatsku, a stvarnu krivicu generala vidi samo pet odsto građana.
Oko osam odsto ih smatra suprotno, da je vlada učinila sve što je mogla, a pet odsto građana nije znalo odgovor na to pitanje. Nakon takvih presuda, 68 odsto građana smatra da će slika o domovinskom ratu sada biti nepravedno lošija. Sedam odsto anketiranih je mišljenja da će slika o ratu biti realnija, a 13 odsto ispitanih smatra da ove presude neće imati nikakav uticaj na ocenu rata, pokazalo je istraživanje.
General Ante Gotovina osuđen je na 24 godine, a Mladen Markač na 18 zatvora zbog zločina tokoma akcije "Oluja".
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Tri osobe su uhapšene pošto su dve svetleće rakete ispaljene sinoć na privatnu rezidenciju premijera Izraela Benjamina Netanjahua, koji tada nije bio u njoj.
Potparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova pozvala je Nemačku da ukine status Adolfa Hitlera i drugih nacističkih zločinaca kao počasnih građana nekih gradova u zemlji.
Mađarski premijer Viktor Orban je, na inauguracionoj skupštini saveza Patriote za Evropu, istakao važnost patriotizma, upozorivši da će levica pokušati da "ubije (savez) politički, moralno i pravno".
Američki milijader Ilon Mask, koji je dobio istaknutu funkciju u administraciji Donalda Trampa, izjavio je da će pronaći i uništiti sve koji ga optužuju za kontakte sa Moskvom.
Oko 200 poljoprivrednika je danas kod mesta gde je zasedala Laburistička partija britanskog premijera Kira Starmera, protestovalo zbog njegove najave poreza na nasleđivanje poljoprivrednog zemljišta.
Holandija, Austrija, Švedska, Finska i Danska nisu zadovoljne postignutim dogovorom o budžetu Evropske unije za 2025. i uzdržaće se od glasanja u Evropskom parlamentu, što se vodi kao glas protiv.
Policija je u Bosanskoj Krupi uhapsila Aleksandra Bezrukovnija, za koga su sarajevski mediji naveli da je jedan od ruskih instruktora koji su u blizini Banjaluke držali obuku grupi Moldavaca.
Bivšem ministru zdravlja Viliju Berošu i preduzetniku Saši Pozderu određen je danas jednomesečni istražni zatvor u okviru istrage zbog sumnje na korupciju pri nabavci pretplaćenih medicinskih uređaja.
Ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski izjavio je da je 15 visokih policijskih funkcionera dobilo otkaz zbog nezakonitog izdavanja dozvola za posedovanje oružja.
U sklopu akcije kodnog naziva "Incitat 2", po nalogu postupajućeg tužioca, istražitelji SIPA-e uhapsili su ministra komunalne privrede infrastrukture u Vladi KS Bojana Bošnjaka.
Putnici na letu američke aviokompanije Sautvest erlajns morali su da se evakuišu iz aviona nakon što je eksplodirala baterija na mobilnom telefonu jednog od putnika i izazvala požar na sedištu.
Briselski mediji prenose da je izbor kandidata za komesare "zamrzut" nakon sukoba Evropske narodne partije i socijalista i demokrata, što bi moglo da odloži datum početka rada nove Evropske komisije.
Predsednik sindikata "Zajedno" Krunoslav Kušec izjavio je da se posle četiri dana prekida štrajk dela medicinskog osoblja u Hrvatskoj a posle obećanja Vlade da će njihove probleme rešavati do marta.
Komentari 1
janko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar