Taj predlog je izazvao mnogo bure u javnosti, prenosi
RTS.
Kako je navedeno, prvi mit je da država otima imovinu verskih zajednica. Vlada Crne Gore kaže da je istina da, ako verska zajednica raspolaže dokazima da je imovinu stekla po danas važećem zakonu, ili zakonu koji je nekada važio, država će to poštovati.
"Međutim, ona vjerska kulturna dobra koja su kroz vjekove stvarana od državnog novca, a za koja ne postoje dokazi da pripadaju vjerskoj zajednici, biće upisana kao vlasništvo države", navedeno je na Tviteru.
Kao drugi mit, Vlada u Podgorici je navela: "SPC je starija od Crne Gore i svi pravoslavni vjerski objekti u CG su njeno vlasništvo".
Tvrdi se da je istina da u Knjaževini i kasnije u Kraljevini Crnoj Gori, pravoslavna crkva nije bila vlasnik već korisnik verske imovine, budući da nije imala pravo da tom imovinom raspolaže bez odobrenja države.
"Opšti imovinski zakonik Knjaževine CG iz 1888. propisuje: Nepokretna dobra pravoslavnih crkava i manastira ne mogu se nikako prodavati ili inače ustupati, bez naročita dopuštenja državne vlasti", navela je Vlada Crne Gore.
Tvrdi se da je treći mit da država tera verske zajednice da se registruju.
Vlada Crne Gore navodi da verske zajednice nemaju zakonsku obavezu registracije i da će one koje odluče da se ne registruju moći da deluju, ali neće imati svojstvo pravnih lica.
"Registracija je jednostavna procedura, u kojoj državni organ evidentira podatke o imenu, sjedištu, adresi i zastupniku vjerske zajednice", piše na Tviteru.
Četvrti mit, prema navodima crnogorske vlade, je da država hoće iz hramova da izbaci SPC i dovede CPC.
Navedeno je da ne postoji nijedna odredba u predlogu zakona koja stavlja u podređen položaj SPC ili bilo koju drugu versku zajednicu.
"Prijestonica Cetinje, a ne SPC, upisana je kao vlasnik Cetinjskog manastira, pa to ni na koji način ne ograničava vjerska prava i slobode u jednom od najznačajnijih vjerskih objekata u Crnoj Gori", istakla je Vlada.
Na kraju, kao peti mit je navedeno da je predlog zakona utvrđen bez dijaloga sa SPC.
Istakli su da su u javnoj raspravi učestvovale i komentare dale sve verske zajednice, kao i akademska zajednica i civilni sektor.
"Predstavnici Vlade dodatno su konsultovali sve vjerske zajednice pojedinačno. Svi predlozi koji su bili u skladu sa međunarodnim pravnim standardima i javnim interesom - prihvaćeni su", zaključila je Vlada Crne Gore u objavi na Tviteru.
Inače, juče je u Nikšiću održan Svetovasilijski sabor. U proglasu je poručeno da vlast u Crnoj Gori "danas hoće na mesto Boga da postavi sebe i partijsku državu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar