Amnesti internešenal: Presuda u slučaju ubistva Kašogija prikriva istinu

Amnesti Internešenal presudu saudijskog suda o ubistvu novinara Džamala Kašogija nazvao je odlukom koja prikriva istinu i ne donosi pravdu.
Lin Maluf, direktorka odeljenja za istraživanja na Bliskom istoku pri AI, kritikovala je presudu za ubistvo Kašogija kojom se pet osoba osuđuje na smrtnu, a tri osobe na zatvorsku kaznu u trajanju od 24 godine.
 
"Ova presuda je odluka koja prikriva istinu i ne donosi pravdu Kašogiju ni njegovim bližnjim. Nisu podeljene nikakve informacije o načinu odvijanja saslušanja i istrage, a bila su i zatvorena za javnost i nezavisne posmatrače", navodi Maluf u saopštenju.
 
Odlukom se, tvrdi Maluf, ne obuhvata upletenost saudijskih vlasti u ovaj slučaj niti daje jasno znanje o tome gde su ostaci Kašogija.
 
"Saudijski sudovi rutinski odbijaju kontakt optuženih s advokatima i nakon teškog i nepravednog suđenja ljude osuđuje na smrt. Ukoliko se uzme u obzir da u saudijskim institucijama nema transparentne prakse i da ne postoji nezavisno pravosuđe, pravdu u slučaju ubistva Džamala Kašogija moguće je postići jedino uz međunarodnu i nezavisnu istragu", navodi se.
 
Tužilaštvo u Saudijskoj Arabiji saopštilo je da je u slučaju Džamala Kašogija koji je u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu mučki ubijen u oktobru 2018, za pet osoba određena smrtna kazna, a za tri osobe zatvorska kazna od 24 godine.
 
Nije bilo optužbi na račun Sauda al-Katanija, za kojeg se veruje da je vodio ubistvo. Optužbi nije bilo ni za bivšeg generalnog konzula Saudijske Arabije u Istanbulu Mohamada al-Otaibija za kojeg se veruje da je upleten u ubistvo Kašogija. Tužilaštvo je saopštilo da je oslobođen Ahmed al-Asiri, zamenik šefa tajne službe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milena Ivkovic

    24.12.2019 08:52
    Bulevar Oslobodjenja 212
    Ne budite naivni. NIkad nikad arapina nece osuditi jos manje ako je radio za Kraljevsku gardu.
    Dvolicnost i dvojna morala istih. Nikad vise. Jednom imao sudar u Qatru doso Policajac a on iz Sudana nesmije da napise kaznu lokalnom Katarskom soferu. Vidio i nisam ni ja potpisao izjavu necu sve pise na Arapskom. Neka jos 50 godina i nece vise prodavati naftu sve ide na struju to ih dobro uzdrmalo vec i sad. Pogledajte Francusku koliko Renaulta na struju vec vozi...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Predsednički izbori u Južnoj Koreji 3. juna

Južna Koreja će 3. juna održati vanredne predsedničke izbore kako bi izabrala naslednika Jun Suk Jeola, zbačenog 4. aprila nakon neuspelog pokušaja da uvede vanredno stanje.