Indeks cena hrane Organizacije za hranu i poljoprivredu UN (FAO) tako je porastao na najviši nivo u poslednjih pet godina.
U saopštenju koje je FAO dostavio Tanjugu navodi se da je indeks cena hrane u poslednjem mesecu prošle godine iznosio posečno 181,7 poena, što je 2,5 posto više u odnosu na novembar i najviši nivo od decembra 2014.
Za celu 2019. godinu ovaj indeks, koji prati mesečne promene svetskih cena prehrambenih proizvoda kojima se svakodnevno trguje - prosečno je iznosio 171,5 poena i viši je za oko 1,8 odsto nego prethodne godine, ali je i dalje za 25 posto ispod najvišeg nivoa zabeleženog 2011. godine.
Cene biljnih ulja su u decembru porasle za 9,4 procenta u odnosu na novembar, što je šesti uzastopni mesec rasta. Njihovo najnovije povećanje još jednom su podstakle cene palminog ulja za kojim je vladala snažna tražnja, posebno iz sektora biodizela, kao i zabrinutosti u pogledu smanjenja ponude.
Uprkos decembarskom poskupljenju - koje se takođe odnosi na sojino, suncokretovo i ulje od uljane repice - podindeks biljnih ulja je 2019. godine imao najniži godišnji prosek od 2007.
Cene šećera su u decembru takođe povećane za 4,8 procenata u odnosu na prethodni mesec. Na to je delom uticalo poskupljenje sirove nafte, koje je podstaklo brazilske šećerane da veće količine šećerne trske usmere u proizvodnju etanola, što je dovelo do pada ponude šećera na globalnom tržištu.
Indeks cena mlečnih proizvoda je u decembru porastao za 3,3 procenta, predvođen cenama sira, koje su skočile za gotovo 8,0 odsto usled smanjenog izvoza iz Evropske unije i Okeanije.
Globalne cene žitarica su zabeležile rast od 1,4 posto, pri čemu je najviše poskupela pšenica usled ubrzanja uvozne tražnje u Kini i logističkih problema u Francuskoj zbog kontinuiranih protesta u toj zemlji.
Cene kukuruza i pirinča ostale su uglavnom nepromenjene.
Kada je reč o cenama mesa, indeks FAO je u decembru iznosio procečno 191,6 bodova, što je na gotovo istom nivou kao u novembru. U odnosu na decembar 2018. godine, ovaj podindeks je porastao za 18 procenata pod uticajem kotacija svinjskog mesa i jake uvozne tražnje u Aziji, kao i domaće tražnje u EU i Brazilu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
boki2
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar