Prema prognozi australijske banke Vestpak, ova prirodna katastrofa bi takođe mogla da "proguta" 0,2 do 0,5 procenata bruto domaćeg proizvoda zemlje, navodi banka u svojoj preliminarnoj analizi objavljenoj danas, prenosi Raša tudej.
Najveće štete trpe turistički i poljoprivredni sektor, a najteže pogođena teritorija čini oko jedan odsto nacionalne ekonomije.
Od 8. novembra, kada je proglašeno vanredno stanje zbog požara, osiguravajućim kućama je podneto oko 10.550 zahteva za naknadu štete u ukupnom iznosu 939 miliona australijskih dolara.
Mada je ukupni ceh katastrofa poput ove (uključujući i osigurane i neosigurane gubitke koji zahtevaju državnu pomoć) otprilike dva puta veći od osiguranih gubitaka, pun ekonomski uticaj je "visoko neizvestan“, navodi banka.
"Procena ekonomskih posledica katastrofa uvek je veoma teška, posebno kada je još uvek nepoznat pun obim štete", navode analitičari Vestpaka.
Sadašnja kriza sa požarima ima veće posledice od požara u Viktoriji 2009. godine nazvanog "Crna subota", jednom od najrazornijih u istoriji Australije, u kojem je poginulo više od 170 ljudi, uništeno 2.029 kuća, i spaljeno više od 400.000 hektara zemlje.
Samo su poplave u Kvinslendu 2010/11. godine nanele veće štete sa ukupno procenjenim troškovima od 6,4 milijarde australijskih dolara, dodaju iz Vestpaka.
Bonitetna agencija S&P Global Rejtings saopštila je danas da kriza s velikim požarima neće ugroziti kreditni rejting zemlje AAA. Ova agencija smatra da će lokalne samouprave moći da "apsorbuju fiskalne izdatke, koji su relativno mali u odnosu na njihove budžete".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Dejan
mrva
BojaNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar