Potraga za žrtvama zemljotresa
Operacija će trajati dva dana i u njoj će učestvovati ukupno 24.800 vojnika sa 90 helikoptera i aviona, 50 brodova i 100 podmornica. Oni će pretražiti vode udaljene do 20 kilometara od odbale. U potrazi će učestvovati i policija, obalska straža, kao i američki vojnici.
Zvaničnici ministarstva poljoprivrede planiraju da pošalju tim od šest veterinara u zonu oko havarisanog nuklearnog kompleksa "Fukušima", iz koje je evakuisano stanovništvo, da provere šta je sa stotinama hiljada napuštenih krava, svinja i pilića, od kojih su mnogi do sada verovatno uginuli od gladi. Procenjuje se da su evakuisani meštani napustili 3.000 krava, 130.000 svinja i 680.000 pilića kada su prošlog meseca sa početkom nuklearne krize u žurbi napustili domove. Vlasti, takođe, razmišljanju o mogućnosti eutanazije za životinje koje umiru, kažu zvaničnici, kako prenosi AP.
Do sada je potvrđeno da je u zemljotresu i cunamiju na severoistoku i istoku Japana poginulo 14.300 ljudi, dok se 12.000 vode kao nestali. Pretpostavlja se da je neka tela odnelo more, dok su neka zatrpana ispod uništenih zgrada. U međuvremenu, specijalni savetnik japanskog premijera za nuklearnu krizu Goši Hosono objavio je da je neposredni rizik od širenja veće količine radijacije iz "Fukušime" sada manji, ali da situacija u nuklearki nije u potpunosti stabilizovana, preneo je AFP.
Problemi u "Fukušimi" počeli su kada su posle zemljotresa jačine 9 stepeni Rihterove skale i cunamija, usled nestanka struje, prestali da rade sistemi za hlađenje ukupno šest reaktora, koliko ih ima u "Fukušimi". Zbog prestanka rada rashladnih sistema došlo je do niza eksplozija i požara na reaktorima, oštećenja struktura u kojima su smeštena jezgra reaktora, kao i delimičnog topljenja ili porasta temperature u bazenima u kojima je skladišteno potrošeno nuklearno gorivo.
Japanske vlasti od tada pokušavaju da spreče potpuno topljenje reaktora i dalje širenje radijacije stabilizovanjem reaktora.
Japanske vlasti će sutra pokrenuti veliku operaciju pronalaženja tela žrtava u oblasti koju su 11. marta pogodili razorni zemljotres i cunami.
Potraga za žrtvama (Beta, arhiva)Operacija će trajati dva dana i u njoj će učestvovati ukupno 24.800 vojnika sa 90 helikoptera i aviona, 50 brodova i 100 podmornica.
Oni će pretražiti vode udaljene do 20 kilometara od odbale. U potrazi će učestvovati i policija, obalska straža, kao i američki vojnici.
Zvaničnici ministarstva poljoprivrede planiraju da pošalju tim od šest veterinara u zonu oko havarisanog nuklearnog kompleksa "Fukušima", iz koje je evakuisano stanovništvo, da provere šta je sa stotinama hiljada napuštenih krava, svinja i pilića, od kojih su mnogi do sada verovatno uginuli od gladi.
Procenjuje se da su evakuisani meštani napustili 3.000 krava, 130.000 svinja i 680.000 pilića kada su prošlog meseca sa početkom nuklearne krize u žurbi napustili domove.
Vlasti, takođe, razmišljanju o mogućnosti eutanazije za životinje koje umiru, kažu zvaničnici, kako prenosi AP.
Do sada je potvrđeno da je u zemljotresu i cunamiju na severoistoku i istoku Japana poginulo 14.300 ljudi, dok se 12.000 vode kao nestali. Pretpostavlja se da je neka tela odnelo more, dok su neka zatrpana ispod uništenih zgrada.
U međuvremenu, specijalni savetnik japanskog premijera za nuklearnu krizu Goši Hosono objavio je da je neposredni rizik od širenja veće količine radijacije iz "Fukušime" sada manji, ali da situacija u nuklearki nije u potpunosti stabilizovana, preneo je AFP.
Problemi u "Fukušimi" počeli su kada su posle zemljotresa jačine 9 stepeni Rihterove skale i cunamija, usled nestanka struje, prestali da rade sistemi za hlađenje ukupno šest reaktora, koliko ih ima u "Fukušimi".
Zbog prestanka rada rashladnih sistema došlo je do niza eksplozija i požara na reaktorima, oštećenja struktura u kojima su smeštena jezgra reaktora, kao i delimičnog topljenja ili porasta temperature u bazenima u kojima je skladišteno potrošeno nuklearno gorivo.
Japanske vlasti od tada pokušavaju da spreče potpuno topljenje reaktora i dalje širenje radijacije stabilizovanjem reaktora.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar