I fabrike automobila i elektronike proizvode maske u Kini

Mnogi kineski proizvođači iz različitih delatnosti, među kojima je i elektronski div Fokskon koji pravi Eplove ajfone, prilagodili su deo fabričkih linija i počeli da proizvode maske i medicinsku odeću zbog širenja smrtonosnog koronavirusa u Kini.
U postu na društvenim mrežama, kompanija Fokskon, čiji je zvanični naziv Hon Haj Presižen Indastri, objavila je da je pokrenula probnu proizvodnju hirurških maski u svojoj fabrici u industrijskom parku u Šenženu, i da očekuje da će proizvoditi dva miliona maski dnevno do kraja meseca, prenosi Rojters.
 
Ta tajvanska kompanija je navela da će maske u početku proizvoditi za internu upotrebu, odnosno za više stotina svojih zaposlenih, od kojih većina radi u fabrikama u kontinentalnoj Kini.
 
Pored toga, kompanija SAIC-GM-Vuling Automobili, mešovito preduzeće koje su osnovali DŽeneral Motors i dva kineska partnera, takođe je preko društvenih mreža objavilo da će postaviti 14 proizvodnih linija sa ciljem da dnevno prave 1,7 miliona maski.
 
Kineski proizvođač odeće, Hongdu Grupa osnovana 1950-ih, u utorak je obavestila preko društvenih medija da je jedan svoj pogon preusmerila na proizvodnju medicinskih odela za jednokratnu upotrebu. Kompanija je navela da namerava da proizvodi oko 60.000 zaštitnih odela mesečno i da će ih slati državnim organizacijama zaduženim za raspodelu i distribuciju. Hongdu zapošljava 30.000 ljudi.
 
Slične inicijative pokrenule su još dva proizvođača odeće, Džeđijang Đuzepe Garment i Đihua Grupa, objavili su ove sedmice kineski državni mediji.
 
Fabrike medicinske opreme unutar Kine i izvan nje rade non stop kako bi podmirile tražnju otkako je krajem prošle godine izbio virus u istočnom kineskom gradu Vuhan, u pokrajini Hubej. Na izlozima apoteka u centru grada istaknuta su obaveštenja za kupce da nemaju maske za lice na zalihama. Jedan češki proizvođač maski izjavio je za Rojters krajem januara da su im narudžbine za samo četiri dana skočile za 57.000 posto.
 
Kako bi se izborili sa nedostatkom maski, lokalne vlasti u Kini su uspostavile sistem racionisanja distribucije. Tako u Šangaju osobe koje žele da dobiju masku moraju da dostave mesnoj zajednici fotokopiju lične karte i broj telefona, kako bi bili kontaktirani i obavešteni kada mogu da dobiju pakovanje maski, navodi Rojters.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Vanredno stanje na Santoriniju do 3. marta

Grčke vlasti proglasile su vanredno stanje na Santoriniju, koje će trajati do 3. marta, pošto je u sredu zabeležen najjači zemljotres posle skoro nedelju dana neprekidnog podrhtavanja tla.