Dan Evrope
Širom Evrope danas se obeležava Dan Evrope kao dan koji je pre 61 godinu označio prekretnicu u odnosima evropskih zemalja i otvorio put stvaranju zajednice zemalja na našem kontinentu.
Pet godina od završetka Drugog svetskog rata, tadašnji ministar spoljnih poslova Francuske Rober Šuman predložio je 9. maja 1950. da dojučerašnji neprijatelji uspostave zajedničku organizaciju kojoj će poveriti upravljanje proizvodnje uglja i čelika. Šumanova inicijativa je urodila plodom i 18. aprila 1951. godine potpisan je Pariski ugovor, kojim je osnovana Evropska zajednica za ugalj i čelik. Šuman je u deklaraciji osnivanje zajednice za ugalj i čelik nazvao prvim korakom ka evropskoj federaciji, koja je neophodna za održanje mira.
"Taj i naredni koraci ka evropskim integracijama sprečili su povratak točka istorije", ocenio je u govoru povodom Dana Evrope predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo. "Do sada je put evropske istorije obeležen mnogim uspesima i dostignućima koji su građanima i kompanijama omogućili da izvuku konkretne koristi od Evrope i njenih sloboda, kako bi napravili izbor koji ih najviše vodi ka blagostanju i prosperitetu. U isto vreme, Unija se proširila sa šest na 27 zemalja članica, a ide se ka pristupanju novih članica", rekao je Barozo.
Širom Evropske unije Dan Evrope obeležava se različitim manifestacijama i tim povodom evropske institucije otvorile su vrata za građane. Tokom tradicionalne manifestacije "Dan otvorenih vrata" građani mogu da posete najvažnije institucije Unije - Evropski parlament, Savet EU, odnosno Evropski savet, Evropsku komisiju, Evropski ekonomski i socijalni komitet i Komitet regiona.
Komentari 5
janko
@Vukajlo
Prvo su još 1940 godine Karađorđevići kao suvereni Jugoslavije potpisali tripartini sporazum sa Hitlerom i uveli antisemitske zakone.
Zatim je Nedićeva Srbija od 1941. do 1944. bila država sa fašističkom vladom kao i većina po kojima neki ovde pljuju.
Čak šta više, Srbija je prva u Evropi očistila svoj glavni grad od Jevreja, prva koristila gas u dušegubkama, a radio Beograd je bio prva radio stanica koja je emitovala "Lili Marlen".
Сремац
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar