Balkanska mreža za razvoj civilnog društva: Pandemija dovela do krize demokratije na Balkanu

Balkanska mreža za razvoj civilnog društva (BCSDN) saopštila je da je pandemija novog koronavirusa dovela do izražene krize demokratije na Balkanu i da mere koje su države tog regiona primenjivale tokom krize nisu uvek bile srazmerne pretnji.

Ocenjuju da su novinari u Srbiji dodatno pogođeni u uslovima vanrednog stanja.

Iako su države u borbi protiv pandemije primorane da preduzmu oštrije mere kako bi sprečile širenje zaraze, ograničavajući i neka od garantovanih ljudskih prava, neophodno je one budu srazmerne pretnji zbog koje se uvode i u skladu s medjunarodnim standardima i konvencijama, navela je ta mreža 14 nevladinih organizacija.

"Odgovor na pretnju mora biti u skladu s principima demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava, zbog čega mora biti vremenski ograničen i podvrgnut nadzoru parlamenta. Ipak, mere koje su uvodile vlade balkanskih zemalja nisu uvek prošle ovaj test, pošto su sprečavale gradjane da uzmu učešće u aktivnostima civilnog društva", navela je BCSDN.

U analizi BCSDN stoji da su sve balkanske zemlje uvele ograničenja kretanja i okupljanja i mere distanciranja, a da je obim ograničenja slobode kretanja postepeno povećavan kako je u svakoj zemlji rastao broj zaraženih korona virusom.

"Zabrinjava što je dugo trajanje policijskog časa sprečilo terenski rad aktivista iz nevladinog sektora, što je poseban problem za one koji dostavljaju pomoć ranjivim grupama, teško pogodjenim krizom", navodi se u tekstu. BCSDN navodi da deluje da mere koje je Srbija uvela kako bi sačuvala zdravlje stanovništva, iako izuzetno restriktivne, ispunjavaju uslove postavljene u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, pošto doprinose ispunjenju legitimnog cilja.

"Međutim, izražena je zabrinutost da za primenjene mere nema adekvatnog opravdanja, kao i zbog nejasnog perioda njihovog trajanja", piše u analizi.

Navodi se da mere uključuju zatvaranje granica, policijski čas i zabranu starijima od 65 godina da izlaze van kuće.

"Predsednik Srbije je optuživan da je proglasio vanredno stanje na kontroverzan način, bez ustavne osnove, na osnovu čega je preuzeo punu kontrolu nad državom, dok je rad parlamenta bio suspendovan zbog pandemije. Grupa aktivista pokrenula je internet peticiju protiv, kako su naveli, predsednikove zloupotrebe moći i smanjivanja osnovnih ljudskih prava", piše BCSDN.

Vanredno stanje i uvođenje cenzure

Ta mreža dodaje da su mnoge države iskoristile vanredne okolnosti nastale zbog pandemije "kao opravdanje za uvodjenje cenzure ili drugih neproporcionalnih ograničenja slobode izražavanja i informisanja".

"Pod izgovorom borbe protiv širenja lažnih vesti koje izazivaju paniku, širom Balkana uvedene su mere koje uključuju kazne i hapšenja, s negativnim posledicama po rad medija i novinara, kao i prava gradjana na slobodu mišljenja i kritiku na društvenim mrežama", stoji u tekstu.

Kao negativan primer za Srbiju se navodi ubrzo povučena odluka o centralizovanom objavljivanju informacija u vezi s pandemijom koronavirusa koja je predvidjala kazne za lokalne medije i osobe koje bi neovlašćeno objavile takvu informaciju.

"U okviru ove odluke, uspostavljen je okvir za sudsko gonjenje nepodesnih novinara, a odmah po njenom usvajanju, došlo je do hapšenja novinarke Ana Lalić. Njoj je odredjen priotvor od 48 sati zbog sumnje da bi mogla da ponovi zločin 'objavljivanja tekstova koji izazivaju paniku', pošto je objavila tekst o radnim uslovima u KC Vojvodine", navodi se u tekstu.

Iako mediji tokom pandemije imaju ključnu ulogu u poboljšanju znanja i svesti o zdravstvenim pitanjima, i informisanju javnosti o temama povezanim s kriznom situacijom, novinari su u mnogim balkanskim zemljama napadani ili su sprečavani da obavljaju posao, na primer, zabranom prisustva vladinim konferencijama za medije, što ne predstavlja samo direktno kršenje slobode medija, već i prava svih gradjana na pristup informacijama, navodi BCSDN.

Mreža navodi da je Vlada Srbije, pod izgovorom zaštite novinara od rizika zaraze korona virusom, usvojila meru koja sprečava njihovo prisustvo konferencijama Kriznog štaba za medije i nalaže slanje pitanja putem mejla.

Dodaje se da su "nevladine organizacije reagovale, navodeći da ta mera otvara mogućnost cenzure, arbitrarnog izbora pitanja i izbegavanja odgovora".

Novinari u Srbiji

U analizi se navodi da su nezavisni novinari i mediji u Srbiji "dodatno pogodjeni u uslovima vanrednog stanja, pošto se, u odsustvu bilo kakve reakcije vlasti, nastavljaju kampanje protiv njih u tabloidima i česti napadi najviših državnih zvaničnika i prorežimskih medija".

BCSDN piše da, iako određena ljudska prava i slobode mogu biti ograničeni ili suspendovani u ekstremnim vanrednim situacijama, mere kojima se to sprovodi moraju da prodju test javnog interesa.

"Pošto se nekoliko balkanskih vlada opredelilo za praćenje pacijenata zaraženih koronavirusom i objavljivanje ličnih podataka, nevladine organizacije su izrazile ozbiljnu zabrinutost zbog mogućnosti stigmatizacije, govora mržnje, čak i linča ljudi čiji su podaci objavljeni", navodi BCSDN.

U analizi se dodaje da su u nekim zemljama Balkana uvedene promene pravnog okvira, "s mogućim zabrinjavajućim dugoročnim posledicama na gradjane i civilno društvo".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Na Balkanu

    01.05.2020 04:00
    Je
    Bilo demokratije samo za vreme TITA...radnickog samoupravljana....Koliko god mana da bilo...narod ga je postivao ...tjst vecina....ako tko sumlja ...neka pogleda sahranu ....Ovo sada je Liberalna kolonijalna korumpirana po feudalno plemenskom principu ustrojena anarhija.......gdje smo SVI mediskim manipulacijama dovedeni do svrstavanje u svoje "navijacke skupine" ocekujuci da utakmica pocme i neredi kao sastavni dio svakog "sportskog duela"na Balkanu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Makron pozvao istraživače da izaberu Francusku

Emanuel Makron pozvao je istraživače da izaberu Francusku i Evropu i zakazao im sastanak 5. maja u pokušaju da privuče američki sektor istraživanja koji je pod pretnjom zbog politike Donalda Trampa.