Nakon izbijanja pandemije Covid-19 i uvođenja mera karantina, zabeležen je porast sajber kriminala, prevara i falsifikovanja, saopštio je Evropol.
Kada je reč o srednjoročnom periodu, kada dođe do ublažavanja restriktivnih mera, kriminalne aktivnosti će se vratiti na prethodni nivo kao pre pandemije.
Kako je naveo Evropol, tela za borbu protiv pranja novca moraju da budu budna i treba da očekuju pokušaje organizovanog kriminala da iskoriste nestabilnu ekonomsku situaciju za pranje novca koristeći finansijski ofšor sistem.
"Sektori nekretnina i građevine postaće još privlačniji za pranje novca i u pogledu investicija i kao opravdanje za kretanje sredstava, dok bi duga ekonomska nestabilnost i dugotrajni nedostatak mogućnosti u nekim afričkim ekonomijama mogla srednjoročno da pokrenu još jedan talas neregularnih migracija prema EU", stoji u saopštenju Evropola.
Dugoročno gledano, organizovani kriminal je vrlo prilagodljiv i pokazao je sposobnost da izvuče dugoročne dobitke iz kriza, kao u periodu kraja hladnog rata ili globalne ekonomije iz 2007. i 2008. godine.
Zajednice, posebno ranjive grupe, imaju tendenciju da postanu dostupnije organizovanom kriminalu za vreme krize.
Ekonomske poteškoće čine da ljudi više kupuju jeftiniju falsifikovanu robu ili pristaju da se bave kriminalnim aktivnostima.
"Mafijaške organizovane kriminalne grupe će verovatno iskoristiti krizu i trajne ekonomske poteškoće da regrutuju ranjive mlade ljude kako bi naplaćivali pozajmice, iznuđivali novac ili se bavili reketiranjem", navedeno je u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar