Svakog leta hiljade afričkih, ali i bugarskih i rumunskih poljoprivrednika dolaze u Italiju da beru voće i povrće i obavljaju druge poljoprivredne poslove. Mahom su mizerno plaćeni, borave u improvizovanim kampovima u veoma lošim higijenskim uslovima, a mnoge od njih eksploatišu mafijaške organizacije.
Dok kolektivni ugovor o poljoprivredi predviđa dnevno radno vreme ograničeno na šest sati i 40 minuta, uz nadnicu od 50 evra dnevno, ti ljudi rade i po 14 sati. Plaćeni po količini ubranog voća ili povrća - tri do četiri evra za 350 kilograma, mukotrpno mogu da stignu do nadnice od 20-30 evra dnevno.
Dekretom su predviđena dva slučaja: ili da poslodavci podnesu zahtev za regulisanje rada ilegalaca plaćanjem paušalnog doprinosa za svakog u iznosu od po 400 evra, ili stranci kojima je dozvola boravka istekla do 31. oktobra 2019. godine traže privremenu dozvolu koja košta 160 evra. Ta mogućnost je ponuđena od 1. juna do 15. jula.
Svi koji se prijave za to moraju biti u mogućnosti da opravdaju svoje prisustvo u Italiji i da su radili kao poljoprivredni radnici ili pomoć u kući do 31. oktobra 2019. godine.
Uredbom Vlade su opštine i regioni pozvani, da bi se izbeglo širenje virusa, da preduzmu "hitne mere koje mogu da garantuju higijenu i bezbednost stanovanja" ilegalnih radnika.
U zajedničkom saopštenju nekoliko nevladinih organizacija i političkih partija, uključujući Oksfam-Italija, Radikalnu stranku i Federaciju evangeličkih crkava u Italiji, pozdravilo je taj "važan prvi korak - čak i ako je ograničen na nekoliko sektora - ka priznavanju prava i odbrana dostojanstva stotina hiljada stranaca" u Italiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar