Devet nacija sa nuklearnim oružjem potrošilo je prošle godine 72,9 milijardi dolara na svojih 13.000 bombi, koliko je trenutno stanje svetskih arsenala najubojitijeg oružja, piše Dojče vele.
Novi izveštaj koji je predstavila ženevska organizacija Međunarodna kampanja za ukidanje nuklearnog oružja (ICAN) pokazuje da SAD predvode nuklearnu trku sa uloženih 35,4 milijarde dolara.
Međutim, kako su istakli u švajcarskoj organizaciji, sav taj novac i bombe ništa nisu doprineli u borbi protiv brojnih drugih pretnji, poput Covida-19.
"U situaciji globalne pandemije sada više nego ikada ranije je jasno da nuklearna oružja ne pružaju bezbednost svetu. Posebno kada se širom sveta zemlje suočavaju sa manjkom medicinske opreme i izmorenim zdravstvenim radnicima", istakla je Alisija Sanders Zakre, glavna autorka izveštaja.
Američki poreski obveznici dali su za održavanje i razvoj nuklearnog arsenala u 2019. godini 5,8 milijardi dolara više nego 2018.
Udeo SAD u potrošnji novca na nuklearno oružje je veći od američkog udela u globalnoj vojnoj potrošnji, koji je 2019. godine iznosio 38 odsto, sudeći prema brojkama stokholmskog Međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).
Posle SAD, u svoje nuklearno naoružanje najviše je uložila Kina (10,5 milijardi), a prate je Velika Britanija sa 8,9 i Rusija sa 8,5 milijardi dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Nukic Atomije
Maxa
Neće nama tamo neke bolesti uništavati civilizaciju! Možemo to sami.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar