"Početne hipoteze ukazuju da bi taj sindrom mogao da bude povezan sa korona virusom. Pozivamo sve kliničke lekare u svetu da sarađuju sa nacionalnim sanitarnim organima i SZO kako bismo bolje razumeli taj sindrom kod dece", rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus.
On je na video konferenciji za novinare u Ženevi rekao da je od suštinskog značaja da se utvrde karakteristike sindroma, kako bi se shvatio uzrok i odredili protokoli lečenja.
SZO je utvrdila obrazac koji će lekarima biti dostupan da prijave svaki sumnjivi slučaj na SRIS (Sindrom sistemskog inflamatornog odgovora).
"Za sada je registrovan mali broj obolelih, a uloga novog koronavirusa na razvoj te infekcije još je nepoznat. Ne znamo da li je virus taj koji napada ćelije ili je to prekomerni odgovor imunološkog sistema koji dovodi do upale", rekao je zvaničnik SZO Majkl Rajan.
Kavasakijeva bolest već više od dve nedelje zbunjuje lekare pošto deca nisu sklona infekciji korona virusa. Posle prve uzbune u Velikoj Britaniji krajem aprila, slični slučajevi su prijavljeni u Njujorku, Italiji i Španiji. Smrtnost je izuzetno retka, ali se ipak dogodila. Umrlo je petogodišnje dete u Njujorku, dete od 14 godina u Londonu, a danas je prijavljeno da je u Francuskoj umrlo devetogodišnje dete.
Devetogodišnji dečak umro je u Marseju od oštećenja mozga, usled srčanog udara, rekao je profesor Fabris Mišel, načelnik službe za dečiju reanimaciju u bolnici Timon.
Bolest je dobila ime po japanskom pedijatru Tomisakuu Kavasakiju koji je 1967. godine prvi opisao simptome bolesti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar