Malpas, čija je institucija već obezbedila 160 milijardi dolara hitne pomoći za neke zemlje, izjavio je u intervjuu agenciji Frans pres da će obim krize primorati zemlje u razvoju da preispitaju samu strukturu svoje privrede.
On smatra da su posledice pandemije po svetsku privredu daleko veće od 5.000 milijardi dolara, koliko su pokazale prve procene, kao i po 60 miliona osoba koji su potonuli u krajnje siromaštvo i čiji će broj biti daleko veći kako se kriza širi. Predsednik Svetske banke insistira na činjenici da nedostaju sredstva.
"Nastavljam potragu kako bi i ostali učestvovali u programima koje smo uspostavili, uključujući direktne uplate gotovog novca kako bi se brzo pomoglo najugroženijima u najsiromašnijim zemljama", ističe Malpas.
Svetska banka bi trebalo da sledeće sedmice objavi revidirane podatke o privredi, ali same brojke nisu u stanju da daju predstavu o obimu katastrofe.
"Zemlje moraju da se suoče sa najgorom recesijom od Drugog svetskog rata. To bi trebalo da primora mnoge da se zabrinu posledicama po siromašne, najugroženije u ovim privredama, za decu, bolničare, sve njih koji su suočeni sa izazovima bez presedana", rekao je predsednik Svetske banke.
Već mala sredstva koja se izdvajaju za obrazovanje ili druga ulaganja, u budućnosti koristiće se za suočavanje sa vanrednim situacijama izazvanim pandemijom.
"Ulaganje koje nam je potrebno za budućnost gubi se u borbi protiv pandemije", upozorio je Malpas, navodeći da ogroman broj dece ne ide u školu.
Izostanak ulaganja znači da će biti potrebno mnogo duže za ponovni privredni rast. Političari će morati da ulažu u nove vrste poslova i preduzeća kako bi se prilagodili "privredi budućnosti umesto što pokušavaju da dokapitalizuju privredu prošlosti".
Malpas je kao primer naveo turističku industriju, koja se u potpunosti urušila kada su granice zatvorene i veliki deo svetske populacije stavljen u izolaciju, i koja će morati da se prilagodi novom načinu života nakon pandemije.
"Biće potrebno obrazovati zaposlene za svet u kojem će biti manje turizma, a veće potrebe u pogledu bezbednosti hrane i različitih izvora snabdevanja hranom", istakao je on.
Svetska banka takođe savetuje napuštanje nekih politika koje su i ta organizacija, a i Međunarodni monetarni fond dugo preporučivali poput subvencionisanja energetskih proizvoda, s obzirom na drastičan pad cena nafte.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar