VIDEO: Obezglavljen spomenik Kolumba u Bostonu, u Londonu uklonjena statua trgovca robljem

Oštećeni spomenik Kristofora Kolumba u Bostonu sa kojeg je skinuta glava, biće uklonjen, najavile su vlasti u Bostonu.
Gradonačelnik Bostona Marti Volš rekao je da će spomenik biti smešten u skladište i da će se razgovarati o "istorijskom značaju" incidenta, kao i o tome da li će spomenik biti ponovo vraćen.
 
Spomenik Kristoforu Kolumbu nalazi se u istoimenom parku u Bostonu, a glava je pronađena pored spomenika juče rano ujutru.
 
 
Kolumbova statua je srušena i u Ričmondu tokom protesta zbog ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda. 
 
Ruše se spomenici i u gradovima u Evropi 
 
Spomenik Roberta Miligana, poznatog britanskog trgovca robljem iz 18. veka, uklonjen je ispred Londonskog muzeja nakon što su antirasistički protesti otvorili debatu o odnosu Britanije prema imperijalističkoj prošlosti. 
 
Zvaničnici kažu da više nije prihvatljiv za lokalno stanovništvo. 
 
Robert Miligan (1746-1809.) je bio škotski trgovac robljem, a imao je značajnu ulogu u širenju britanskog uticaja u Indiji. U trenutku smrti je posedovao 526 robova, koji su radili na njegovoj plantaži šećerne repe. 
 
Pod pritiskom javnosti, gradonačelnik Londona Sadik Kan je rekao da će preispitati sve postojeće spomenike koji veličaju kolonijaliste i nazive ulica širom britanske prestonice.
 
 
Kampanje za uklanjanje spomenika kolonijalistima traju i u Velsu i Škotskoj, gde se predviđa rušenje tamošnjih spomenika.
 
U Londonu blizu zgrade parlamenta meta je bio i kip bivšeg konzervativnog premijera Vinstona Čerčila čije su reči o rasnim pitanjima izazivale kontroverze pa je natpis "bio je rasista" osvanuo na postolju kipa.
 
 
U Bristolu je pre tri dana srušen kip robovlasnika i trgovca robljem Edvarda Kolstona i bačen je u reku.
 
Istovremeno, hiljade stanovnika Oksforda potpisale su peticiju kojom zahtevaju uklanjanje još jednog spomenika na univerzitetu Oksford. Radi se o imperijalistu Sesilu Roudsu.
 
Skulptura belgijskog kralja Leopolda II, spornog zbog kolonijalne prošlosti Belgije, uklonjena je u utorak iz Antverpena i premešta se u muzej. Statua Leopolda II blizu crkve u Ekerenu bio je na meti vandala prošle nedelje, kao i druge skulpture s njegovim likom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Maca

    12.06.2020 05:04
    Na vratancima sam
    Mi gledamo i kazemo: dosla im 1918 ili 1944.
    Istocna Evropa gleda i kaze: Vidi kod njih 1989, kad su skidali Lenjina i drustvo.
    Kinezi gledaju i kazu: Kulturna revolucija sa Crnom gardom, umesto Crvene i fejsbukom umesto zidnih novina.
    A zapravo im je emancipacija i drustveni razvoj dostigao tacku u kojoj nova vecina postavlja svoje simbole i idole.
    Desilo se to posle 476 u Zapadnom Rimskom Carstvu, a posle 1453 u Konstantinopolju, danas Istambulu. Desavace se opet.
    Treba biti pametan, da i nas ne zakaci ova maca sto je dosla na vratanca Zapada.
  • užas

    11.06.2020 14:00
    Izgleda se spremaju rasni ratovi, a to ne može dobro da se završi. Svi smo svesni strašne istorije, i postojanja i dan danas mržnje kod nekih belaca, a takodje i velikog osećaka krivice kod većine drugih belaca (koji suštinski nisu krivi za grehe predaka), ali mislim da nismo svesni koliko je jaka mržnja crnaca prema belcima. Belci se drže pod kontrolom raznim zakonima i pravilima, još iskijavaju odvratnu istoriju, ali niko se ne bavi crnačkom mržnjom nakupljenom vekovima. Biće zlo.
  • Ime

    11.06.2020 09:30
    Zašto?
    Zašto uklanjaju statue po Engleskoj? Ja se baš divim njihovoj idealizaciji robovlasnika, podizanju statua istima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet