U Francuskoj i Grčkoj 70 odsto anketiranih vozača priznalo je da psuje drugeučesnike u saobraćaju tokom vožnje, što je znatno više od proseka koji iznosi 55 odsto, piše "Euronews".
Grci su među Evropljanima koji najčešće koriste sirenu - zvučno upozorenje. Osim njih, to najčešće čine Španci i Italijani koji se zajedno s Poljacima neretko zaustave i izađu iz svojih vozila da bi se sukobili s drugim vozačima.
Španski vozači su među onima koji su skloni da pogrešno pretiču druga vozila na autoputu. To učestalo rade i vozači u Holandiji i Velikoj Britaniji.
Ono što je zajedničko svim vozačima u Evropi jeste da većina njih smatra da su dobri vozači. Upitani da navedu reč kojom bi opisali svoju vožnju, njih 97 odsto je upotrebilo pojam "budnost", a 76 odsto je istaklo "smirenost". Samo tri odsto je upotrebilo pridev "agresivno", a jedan odsto "neodgovorno".
Zato većina ispitanika, njih 83 odsto ima negativno mišljenje o ponašanju drugih vozača. Njih 45 odsto je upotrebilo pojam "neodgovornost" za druge vozače. Osim toga, često su navodili pojmove "stresno", "agresivno" i "opasno".
Prema podacima Eurostata, u poslednjih deset godina za trećinu se smanjio broj poginulih osoba u saobraćaju. U 2018. godini u saobraćajnim nesrećama je poginulo skoro 23.340 osoba, a deset godina ranije taj broj je iznosio 37.000. U proseku, 52 osobe poginu u saobraćajnoj nesreći na milion stanovnika Evropske unije.
Pokazalo se da su irske saobraćajnice najsigurnije gde pogine 29 osoba na milion stanovnika. Ovu zemlju po sigurnosti u saobraćaju slede Danska i Švedska.
Saobraćajnice su najopasnije na istoku Evrope, posebno u Hrvatskoj, Bugarskoj i Rumuniji gde pogine 96 osoba na milion stanovnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
.;.;.
naravoučenije: budite neiskreni da vam Eu.stat i Eunews ne okače etiketu.
Milojko
Neven Urbalov
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar