Bivši čuvar nacističkog logora se izvinio žrtvama, njegov advokat kaže: U to vreme služiti u logorima nije bilo zločin

Bivši čuvar nacističkog logora kome se sudi u Nemačkoj zbog saučesništva u ubistvima izvinio se juče žrtvama Holokausta, istovremeno rekavši da nije imao izbor kada je tamo raspoređen.
Bivši čuvar nacističkog logora se izvinio žrtvama, njegov advokat kaže: U to vreme služiti u logorima nije bilo zločin
Foto: Pixabay
"Hoću da se izvinim onima koji su prošli kroz taj pakao ludila i njihovim bližnjima. Tako nešto nikad više ne sme da se dogodi", rekao je 93-ogodišnji Bruno Dej u svom poslednjem iskazu tokom suđenja na kome se izricanje presude očekuje u četvrtak.
 
Kroz iskaze svedoka shvatio je, kako je rekao, "ceo obim svireposti" dela počinjenih u logoru Štuthof na severu Poljske.
 
"Hoću da ponovim da se nikad nisam dobrovoljno prijavio da služim u SS-u ili u nekom koncentracionom logoru", rekao je na suđenju i dodao da ne bi otišao tamo da je imao mogućnost to da izbegne.
 
Bruno Dej optužen je za saučesništvo u hiljadama ubistava dok je bio čuvar logora Štuthof koji se nalazi 40 kilometara od Gdanjska, između avgusta 1944. i aprila 1945. godine. To je jedan od prvih nacističkih logora izgrađenih van Nemačke.
 
Prema tužilaštvu on je podržao užasna ubistva, posebno jevrejskih zatvorenika.
 
Njegov advokat Štefan Vaterkamp tražio je poništenje suđenja ili u najgorem slučaju uslovnu zatvorsku kaznu u skladu sa zakonima za maloletnike na osnovu kojih se njemu sudi jer je imao 17 godina za vreme tih događaja.
 
"Treba uzeti u obzir činjenicu da služenje u koncentracionim logorima u to vreme nije smatrano zločinom", rekao je advokat.
 
Oko 65.000 ljudi ubijeno je u Štuthofu, uglavnom Jevrejke iz baltičkih zemalja i Poljske.
 
Poslednjih godina Nemačka je osudila više bivših SS-ovaca zbog saučesništva u ubistvu, pokazujući strogost, doduše zakasnelu, svog pravosuđa, navodi agencija Frans pres.
 
Nemačka tužilaštva i sudovi su proširili na čuvare logora optužbe za saučesništvo za ubistva, koje se ranije odnosilo samo na osobe sa visokim položajima u nacističkoj hijerarhiji ili direktno umešanim u ubistva.
 
Prvi takav slučaj bio je postupak protiv Džona Demjanjuka, bivšeg čuvara logora Sobibor, kome je 2011. izrečena kazna zatvora od pet godina. On je umro 2012. pre nego što je suđenje završeno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pitanje za

    21.07.2020 17:09
    srpski mislilac
    a sta mislis da li bi se u srpskoj skupstini moglo naci koga koji bi mogli isto pre sud za ratne zlocine?
    Prvo uvek svoje dvoriste cisti!
  • Radojica

    21.07.2020 09:27
    Najcrnje
    Najcrnje u ovoj vesti jeste to što ovi po državnim službama veruju u istu odbranu posle kraha njihovog Vođe.
  • srpski mislilac

    21.07.2020 09:07
    pitanje za Germane
    A zašto niste gospodo Germani još malo sačekali da prirodno umre a potom mu sudili za sve što je učinio. Nema smisla stresirati čoveka u 93-oj godini, može da umre od srčane kapi...
    Imaju i ustaše primere zakasnelog suđenja.. npr Artuković. Sasvim slučajno nije pronađen sve do pred svoju smrt . Da ne pričam o drugima koji su slično prošli...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet