Nemačka: Stradijarijeve violine mladim talentima
Stradivari je za života napravio hiljadu gudačkih instrumenata, njegove violine izučavaju se vekovima, ali ni do danas nije razjašnjeno šta utiče na njihov zvuk. Nemačka fonacija iznajmljuje te violine mladim talentima.
Savršen zvuk Stradivarija od dva miliona evra se isplatio vlasnici Bajbi Skride. Kako prenosi Radio Dojče vele, zvezda sa violinom je već godinama vezana za plemenitu violinu - koju joj je pozajmila jedna fondacija. "To je Stradivari iz 1725.godine. Reč je, naravno, o posebnoj violini i ako znate da svirate onda je pravi san to raditi na ovom instrumentu, jer imate mogućnost da radite sve što želite. Ova violina izvodi sve što želiš i pokušava da ti uzvrati na najbolji način", objašnjava Bajba Skride.
Nemačka virtuozna violinistinja Ane Sofi Muter poseduje čak dva skupocena gudačka instrumenta. Ona kaže da se radi o beskrajnoj ljubavnoj priči. Veliki broj vrsnih violinista i mladih talenata - poput Žanin Jansen ili Dejvida Gareta - su sa svojim Stradivarij instrumentima, inspirisani jedinstvenim zvukom, osvojili velike svetske scene.
U Kremoni, na severu Italije, Antonio Stradivari je u 17. i 18. veku napravio hiljadu gudačkih instrumenta. Da li se radi o laku, pečurki ili strukturi drveta? Čuveni zvuk izučava se vekovima. Međutim, do danas nije razjašnjeno šta utiče na zvuk tih instrumenta. Tu tajnu Antonio Stradivari je odneo u grob. Ali zato mit i dalje živi.
Originalni Stradivari instrumet košta do 6 miliona evra. Samo još mali broj se nalazi u trezorima vlasnika.
Nemački Fond muzičkih instrumenata je iznajmio tri Stradivarija, a četvrta violina je na popravci. Onaj ko želi da iznajmi skupoceni instrument mora da pobedi na takmičenju. Intsrument sme da zadrži do tridesete godine i svake dve godine mora da polaže audiciju.
"Muzičari instrument dobijaju direktno na takmičenju, na takmičarskoj večeri. Još nije svirao na njemu. Kada dobije violinu mora da se izbori sa instrumentom. To traje - od velikog broja muzičara često čujemo, dodju nakon dva meseca i kažu da nisu uspeli da se izbore i da ne mogu da sviraju na instrumentu. Stradivari instrument ne olakšava muzičarima sviranje. Samo jako dobar muzičar uspeva da izvuče ono što se u Stradivariju skriva", kaže Irene Šulte-Hilen, predstavnica Fonda muzičkih instrumenata.
Agata Szumcevska iz Poljske je 2007. osvojila na takmičenju violinu iz 1680 godine, koja potiče iz porodičnog nasledstva. Mlada violinistkinja se nada velikoj karijeri. Muzičke zvezde Julia Fišer i Bajba Skride su violine dobile preko nemačkog fonda za muzičke instrumente i osvojile velike svetske scene. "Skoro svi veliki violinisti na svetu su nekad svirali na Stradivariju. To je naravno bio i moj san i već četiri godine od kako sviram ovu violinu vidim i sama da bolje sviram", kaže mlada violinistkinja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar