Kako piše list "Il Fato Kotidijano", Marko Diana služio je u vojnim misijama u Somaliji i na Kosovu, a po povratku kući razboleo se, pa je kao težak bolesnik godinama vodio bitku sa vojnim vlastima i administracijom, koji ne priznaju da su maligna oboljenja posledica vojne službe u oblastima zagađenim osiromašenom uranijumom.
Ovakve slučajeve u Italiji zovu "Balkanski sindrom". Prvi oboleli pojavili su se 2001. godine, nakon što su se kući vratili vojnici koji su bili u misijama u Bosni i Hercegovini i na Kosovu.
Devedesetih godina prošlog veka, Srbija, Bosna i Hercegovina i Kosovo su bombardovani od strane NATO-a municijom koja je sadržavala osiromašeni uranijum.
Prema organizaciji Vojna opservatorija, od devedesetih do danas, u Italiji je od kancera obolelo 7.500 vojnika koji su učestvovali u vojnim misijama u ratnim zonama, a 366 je preminulo.
Država tj. vojne vlasti ne priznaju generalno da su maligne bolesti vojnika posledica njihovog službenog boravka u područjima zagađenim osiromašenim uranijumom, pa svaki oboleli mora sam da se bori i tuži vojne vlasti da bi, prvo, bolest bila priznata kao posledica vojne službe i drugo, da bi dobili odgovarajuću odštetu i posebnu penziju.
Do sada je 119 nekadašnjih vojnika, obolelih od malignih obolenja, tužilo i dobilo odštetu od ministarstva odbrane.
Preminuli oficir Marko Diana je jos 2013. godine objavio na svojoj Fejsbuk stranici da je morao da proda kuću da bi mogao da nastavi lečenje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Nemanja
Podsetite me, koji je ono doktor ministar izjavio da 100 puta pomenuta laž postaje istina?!?
Mišljenje
Tannhauser
Pošto je Srbija sigurno za ovih 20 godina uradila merenja koncentracije uranijuma u zemljištu i podzemnim vodama na bombardovanim lokacijama, molio bih link ka mapi gde su objavljeni rezultati merenja - želeo bih da vidim kolike su koncentracije uranijuma i koje su to lokacije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar