Od ponoći izborna tišina u Makedoniji
Izborna kampanja, koja je trajala 20 dana, protekla je u negativnoj atmosferi jer je u govorima lidera stranaka i kandidata za poslanike preovladavao govor mržnje, uvrede i međusobna omalovažavanja.
Prema ocenama analitičara, to se pre svega odnosi na makedonski blok stranaka, dok su u taboru albanskih stranaka preovladavali govori na temu evroatlanstke budućnosti zemlje, poboljšanja statusa Albanaca u zemlji i zahteve za izdvajanje više finansija iz državnog budžeta za razvoj područja naseljenih pretežno albanskim stanovništvom.
Ovo su sedmi po redu parlamentarni i drugi vanredni parlamentarni izbori (prethodni su bili 2008) u Makedoniji, na kojima pravo glasa ima 1.821.122 građana, koji će se izjašnjavati za 18 biračkih lista.
Izbori se sprovode prema proporcionalnom modelu, u šest biračkih jedinica i još tri u dijaspori. Novi saziv parlamenta će brojati 123 poslanička mesta (umesto dosadanšnjih 120), od čega tri poslanika dolaze iz dijaspore.
Ove godine se prvi put u istoriji zemlje sprovodi glasanje van granica Makedonije, a prijavljeno je, prema podacima Državne izborne komisije, 7.258 glasača iz dijaspore.
Glavni pretendenti za osvajanje vlasti u Makedoniji su vladajuća desničarska VMRO-DPMNE premijera Nikole Gruevskog i najveća opoziciona, levo orijentisana, stranka Socijaldemokratski savez Makedonije, bivšeg predsednika države Branka Crvenkovskog. Oni predvode dve koalicije: prva Za bolju Makedoniju (VMRO- DMPNE) i druga predvođena od socijaldemokrata.
Izbore će pratiti 332 pretstavnika Kancelarija OEBS-a ODIHR, i još 3.500 posmatrača iz domaće građanske asocijacije MOST.
U albanskom bloku odmeriće snage vladajuća Demokratska unija za integraciju (DUI) Alija Ahmetija i Demokratska partija Albanaca (DPA) Menduha Tačija. Sledi opoziciona Nova demokratija Imera Slemanija, a nova stranka na ovim parlamentarnim izborima je Nacionalni demokratski preporod (NDP) Rufija Osmanija.
Na opozicionoj sceni osim SDSM, još su VMRO- Narodna stranka Ljupča Georgievskog, koji je bivši predsednik VMRO- DPMNE (1991- 2002).
Iz vladajuće VMRO- DPMNE proizašla je i stranka Ujedinjeni za Makedoniju,
Ljubeta Boškovskog, koji je u vreme konflikta Makedonaca i makedonskih Albanaca 2001. godini bio ministar unutrašnjih poslova i proveo nekoliko godina u zatvoru u Sheveningenu, nakon čega je bio oslobođen odgovornosti. On je sada najveći kritičar Gruevskog.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar