Od ponoći izborna tišina u Makedoniji

U Makedoniji će se u ponoć završiti izborna kampanja za predstojeće prevremene parlamentarne izbore zakazane za nedelju i počeće izborna ćutnja koja će trajati do zatvaranja glasačkih mesta.
U Makedoniji će se u ponoć završiti izborna kampanja za predstojeće prevremene parlamentarne izbore zakazane za nedelju i počeće izborna ćutnja koja će trajati do zatvaranja glasačkih mesta.

Izborna kampanja, koja je trajala 20 dana, protekla je u negativnoj atmosferi jer je u govorima lidera stranaka i kandidata za poslanike preovladavao govor mržnje, uvrede i međusobna omalovažavanja.

Prema ocenama analitičara, to se pre svega odnosi na makedonski blok stranaka, dok su u taboru albanskih stranaka preovladavali govori na temu evroatlanstke budućnosti zemlje, poboljšanja statusa Albanaca u zemlji i zahteve za izdvajanje više finansija iz državnog budžeta za razvoj područja naseljenih pretežno albanskim stanovništvom.

Ovo su sedmi po redu parlamentarni i drugi vanredni parlamentarni izbori (prethodni su bili 2008) u Makedoniji, na kojima pravo glasa ima 1.821.122 građana, koji će se izjašnjavati za 18 biračkih lista.

Izbori se sprovode prema proporcionalnom modelu, u šest biračkih jedinica i još tri u dijaspori. Novi saziv parlamenta će brojati 123 poslanička mesta (umesto dosadanšnjih 120), od čega tri poslanika dolaze iz dijaspore.

Ove godine se prvi put u istoriji zemlje sprovodi glasanje van granica Makedonije, a prijavljeno je, prema podacima Državne izborne komisije, 7.258 glasača iz dijaspore.

Glavni pretendenti za osvajanje vlasti u Makedoniji su vladajuća desničarska VMRO-DPMNE premijera Nikole Gruevskog i najveća opoziciona, levo orijentisana, stranka Socijaldemokratski savez Makedonije, bivšeg predsednika države Branka Crvenkovskog. Oni predvode dve koalicije: prva Za bolju Makedoniju (VMRO- DMPNE) i druga predvođena od socijaldemokrata.

Izbore će pratiti 332 pretstavnika Kancelarija OEBS-a ODIHR, i još 3.500 posmatrača iz domaće građanske asocijacije MOST.
U albanskom bloku odmeriće snage vladajuća Demokratska unija za integraciju (DUI) Alija Ahmetija i Demokratska partija Albanaca (DPA) Menduha Tačija. Sledi opoziciona Nova demokratija Imera Slemanija, a nova stranka na ovim parlamentarnim izborima je Nacionalni demokratski preporod (NDP) Rufija Osmanija.

Na opozicionoj sceni osim SDSM, još su VMRO- Narodna stranka Ljupča Georgievskog, koji je bivši predsednik VMRO- DPMNE (1991- 2002).

Iz vladajuće VMRO- DPMNE proizašla je i stranka Ujedinjeni za Makedoniju,
Ljubeta Boškovskog, koji je u vreme konflikta Makedonaca i makedonskih Albanaca 2001. godini bio ministar unutrašnjih poslova i proveo nekoliko godina u zatvoru u Sheveningenu, nakon čega je bio oslobođen odgovornosti. On je sada najveći kritičar Gruevskog.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.