Predloženo mu je da se žali najvišem sudu, piše
Dojče vele.
Četrdesetogodišnji lekar iz Libana, koji je u Nemačku došao 2002. godine, rekao je da odbija da se rukuje sa ženama iz verskih razloga i to kada je trebalo da primi nemačko državljanstvo.
Upravni sud u Baden-Virtembergu presudio je da je neko ko odbija rukovanje zbog "fundamentalističke koncepcije kulture i vrednosti" jer žene vidi kao "opasnost seksualnog iskušenja" time odbio "integraciju u nemačke uslove života".
Libanac je studirao medicinu u Nemačkoj i sada radi kao lekar na klinici. Za nemačko državljanstvo se prijavio 2012. godine i potpisao deklaraciju o lojalnosti nemačkom ustavu i protiv ekstremizma. Obavezni test opšteg znanja o Nemačkoj položio je sa najboljim mogućim rezultatom.
Ipak, nije dobio državljanstvo jer je 2015. odbio da se rukuje sa službenicom prilikom predaje potvrde o nemačkom državljanstvu. Službenica zbog toga nije htela da mu uruči potvrdu i odbila je njegov zahtev za državljanstvo.
Libanac je tvrdio da je svojoj supruzi obećao da se neće rukovati sa drugom ženom.
Žalio se sudu, ali je izgubio, prvo pred Upravnim sudom u Štutgartu, a sada i na najvišem Upravnom sudu Savezne pokrajine Baden-Virtemberg.
Ovaj potonji sud u subotu je saopštio da Libanac može da se žali Saveznom upravnom sudu zbog fundamentalnog značaja slučaja.
Rukovanje je "duboko ukorenjeno" u nemačkoj kulturi
Upravni sud savezne pokrajine Baden-Virtemberg je rukovanje opisao kao uobičajeni neverbalni ritual pozdravljanja i opraštanja, koji ne zavisi od pola uključenih strana, dodajući da se u Nemačkoj to tako radi već vekovima.
Sudija je utvrdio da rukovanje ima i pravno značenje jer simbolizuje zaključenje ugovora. Rukovanje je "duboko ukorenjeno u društveni, kulturni i pravni život, i oblikuje način na koji mi živimo zajedno", rekao je sudija.
Sud je utvrdio da svako ko odbije da se rukuje iz specifično rodnih razloga - krši jednakost polova utvrđenu nemačkim Ustavom. Pored toga, odbijanje rukovanja u ovom konkretnom slučaju značilo je prihvatanje "salafističke perspektive" društvenih odnosa između muškaraca i žena.
Sud je rekao da na presudu nema uticaja to što je Libanac sada izjavio da se neće rukovati ni sa muškarcima. On je tvrdio da je time hteo da pokaže da je za ravnopravnost muškaraca i žena, ali sud je utvrdio da je to bio samo taktički potez.
Ova presuda o rukovanju doneta je uprkos tome što zdravstvene vlasti upozoravaju da se trenutno ne rukuje zbog pandemije virusa korona. Sudija je rekao da je uveren da će običaj rukovanja preživeti pandemiju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Mastodont
Ne znam šta je smešnije, te vaše proročke fore, ili tripovanje kako ćete da 'vidite šta ćete s nama'. Ali kapiram, kad te civilizovani svet tretira kao govedo koje i jesi, moraš negde da se ishisterišeš.
D
Znate kako botovi, pošto ne čitate knjige, da vas u jednoj rečenici uputim: svakom carstvu dođe kraj. Bez izuzetaka.
A posle ćemo da vidimo šta ćemo sa vama.
Nevaspitani gosti
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar