Diplomatske depeše iz američke ambasade u Pekingu pokazuju da tokom protesta na Trgu Tjenanmen 1989. godine kineski vojnici nisu pucali na demonstante, što delimično potvrđuje verziju dogajaja kineskih vlasti, piše "Dejli telegraf".
Diplomatske depeše iz američke ambasade u Pekingu pokazuju da tokom protesta na Trgu Tjenanmen 1989. godine kineski vojnici nisu pucali na demonstante, što delimično potvrđuje verziju dogajaja kineskih vlasti, piše "Dejli telegraf". Prema depašama koje je objavio "Vikiliks" vojnici su pucali na demonstrante izvan centra Pekinga dok su pokušavali da se približe centralnom gradskom trgu.
"Dejli telegraf" navodi da tri depeše poslate 3. i 4. juna iz ambasade SAD pokazuju da su diplomate predviđale da će doći do konačnog obračuna demonstranata i policije. U depešama se navodi da je u Pekingu "10.000 - 15.000 naoružanih vojnika" od kojih neki nose automatsko oružje. Takođe se navodi da su primećene tenkovske jedinice koje se kreću s juga.
Američke diplomate navode da su upozorene da "ostanu kod kuće" osim ako ne izveštavaju s prvih linija događaja. Na samom Tjenanmenu bio je čileanski diplomata koji je američkim kolegama pomagao kao očevidac poslednjih časova prodemokratskog pokreta. "On je posmatarao kako vojska ulazi na trg i nije video nikavo masovno pucanje iz vatrenog oružja na ljude, iako su se čuli sporadični hici. On je rekao da je većina vojnika koji su ušli na trg zapravo naoružana samo opremom za razbijanje demonstracija - pendrecima i drvenim palicama; njih su podržavali naoružani vojnici", navodi se u depeši iz jula 1989.godine.
Prema internim dokumentima kineske Komunističke partije objavljenim 2011. godine, 2.000 vojnika iz 38. armije zajedno sa 42 oklopna vozila počelo je da čisi trg sa severa ka jugu u 4.30 časova ujutro 4. juna. Oko 3.000 studenata je sedelo oko Spomenika narodnim herojima na jugu tog velikog trga. Vođe protesta, među kojima je prošlogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir Liu Sjaobo, tražili su od studenta da napuste trg a čileanski diplomata je preneo da su posle sporazuma studenti napustili trg preko jugoistočnog ugla.
To svedočenje protivreči izveštajima nekolicine novinara koji su navodili da su vojnici "jurišali" na nenaoružane civile. To ukazuje da je broj poginulih te noći daleko manje od više hiljada koliko se navodilo. "Dejli telegraf" piše da je tadašnji dopisnik BBC-a iz Pekinga Džejms Majls 2009. priznao da je "preneo pogrešan utisak" i da "nije bilo masakra na Tjenanmenu". "Demonstrantima koji su još bili na trgu kada je vojska stigla dopušteno je da odu posle pregovora. Nije bilo masakra na Tjenanmenu, ali je bilo masakra u Pekingu", rekao je on.
Najžešći sukobi su izbili na oko pet kilometara zapadno od trga, gde se više hiljada ljudi spontano okupilo u noći 3. na 4. jun kako bi sprečili napredovanje vojske. Prema dokumentima Komunističke partije, vojska je počela da puca oko 22.30, a većina demonstranata nije uspela da pobegne zbog blokada koje su sami postavili
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Novoizabrani predsednik Donald Tramp je danas najavio da će proglasiti opšte vanredno stanje u SAD da bi uz upotrebu oružanih snaga sproveo svoj program masovnog proterivanja migranata.
Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.
Milioni Šveđana, Norvežana i Finaca dobili su ažurirane pamflete ili onlajn publikacije sa savetima kako da se pripreme i nose se sa mogućim ratom i neočekivanom krizom i kako da obezbede zalihe.
Jedan od tipova raketa koje nakon odluke Džozefa Bajdena na vojnim metama duboko u Rusiji smeju da koriste ukrajinske snage su i američki projektili tipa ATACMS.
Sin Donalda Trampa, Donald Tramp Mlađi, kritikovao je odluku administracije Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da koristi rakete dugog dometa ATACMS za napade na rusku teritoriju.
Meštani sela Vraneša kod Bijelog Polja najavili su za danas blokadu puta u Slijepač Mostu, zahtevajući ostavke čelnika policije zbog toga što još nije pronađen dvostruki ubica Alija Balijagić.
Dvodnevni samit Grupe 20 (G20) počinje u Rio de Žaneiru u Brazilu, a glavne teme biće borba protiv siromaštva i gladi, reforma globalnih institucija, klimatske promene, ratovi u Ukrajini i Gazi.
Ruski zvaničnik Vladimir Džabarov kaže da je odluka SAD da dozvoli Ukrajini da raketama dalekog dometa ATACMS gađa duboko unutar ruske teritorije bez presedana i vodi ka početku trećeg svetskog rata.
Nakon što je administracija američkog predsednika dala zeleno svetlo Ukrajini da američkim dalekometnim raketama gađa duboko unutar ruske teritorije, to su učinile i Francuska i Velika Britanija.
Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.
Tri osobe su uhapšene pošto su dve svetleće rakete ispaljene sinoć na privatnu rezidenciju premijera Izraela Benjamina Netanjahua, koji tada nije bio u njoj.
Potparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova pozvala je Nemačku da ukine status Adolfa Hitlera i drugih nacističkih zločinaca kao počasnih građana nekih gradova u zemlji.
Mađarski premijer Viktor Orban je, na inauguracionoj skupštini saveza Patriote za Evropu, istakao važnost patriotizma, upozorivši da će levica pokušati da "ubije (savez) politički, moralno i pravno".
Američki milijader Ilon Mask, koji je dobio istaknutu funkciju u administraciji Donalda Trampa, izjavio je da će pronaći i uništiti sve koji ga optužuju za kontakte sa Moskvom.
Oko 200 poljoprivrednika je danas kod mesta gde je zasedala Laburistička partija britanskog premijera Kira Starmera, protestovalo zbog njegove najave poreza na nasleđivanje poljoprivrednog zemljišta.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar