U Bosni i Hercegovini u slučaju pokušaja ubistva Vladimira Jovanovića, počinilac je osuđen na sudu, ali u drugim zemljama regiona mnogi slučajevi ostaju nerešeni, navodi se u saopštenju, koje je medijima u Srbiji prosledilo Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
U Crnoj Gori je osuđen saučesnik za ubistvo Duška Jovanovića (2004), ali oni koji su naredili i organizovali ubistvo ostaju nepoznati, a u slučaju pucanja na Oliveru Lakić, nakon inicijalnih informacija da je osoba koja je pucala identifikovana 2019. godine, vlasti su ućutale i nije postignut nikakav napredak u istrazi.
U Srbiji su ubistva Radislave Dade Vujasinović (1994) i Milana Pantića (2001) i dalje u predistražnoj fazi, dok se suđenje za ubistvo Slavka Ćuruvije (1999) bliži kraju.
Istraga o pokušaju atentata na pokojnog Dejana Anastasijevića 2007. godine nije dala rezultata, a suđenje za podmetanje požara u kući Milana Jovanovića (2018) i dalje je u toku.
Iako je 2017. godine glavni tužilac Kosova imenovao tužioca-koordinatora koji će slediti tragove za četiri slučaja nestalih novinara i dvanaest slučajeva ubijenih, oni i dalje nisu rešeni.
U Severnoj Makedoniji se broj napada na novinare u odnosu na 2019. utrostručio (sa četiri na 14), a više od polovine napada bilo je na novinarke.
"Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana", navodi se u saopštenju Mreže koju čine Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo, NUNS i Sindikat medija Crne Gore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar