Fotografije vreća za leševe su režirane i ne dokazuju da je pandemija prevara, kao što neki u Srbiji misle

"Zna li neko čime se hrane i gde treniraju ovako jaki zdravstveni radnici?" pitaju se korisnici Fejsbuka u Srbiji dok na ovoj mreži dele insceniranu fotografiju navodnih zdravstvenih radnika, koja je napravljena za komercijalne svrhe.
Fotografije vreća za leševe su režirane i ne dokazuju da je pandemija prevara, kao što neki u Srbiji misle
Foto: 021.rs (ilustracija)
Kako piše Istinomer, neki su uz nju podelili i fotografiju sa protesta u Sjedinjenim Američkim Državama na kojoj se, po njihovom uverenju, vide "lažni leševi" preminulih od korone. Fotografije se dele uz sarkastične komentare poput "nisam znao da ovi što su umrli od korone možeš da ih poneseš jednom rukom!!!" i "njih dve sa dva prsta iznose umrlog".
 
Sporne fotografije se, po tumačenju onih koji ne veruju u postojanje kovida, savršeno uklapaju u priču o globalnoj nameštaljci iako to, naravno, nema nikakve veze sa činjenicama.
 

Foto: Printscreen/ Istinomer
 
Na prvoj fotografiji je zapravo zabeležen momenat sa protesta u SAD protiv načina na koji je vlada rukovodila pandemijom korona virusa. Fotografija je prvobitno objavljena na sajtu Evropske presfoto agencije (EPA), a nastala je 27. maja 2020. godine u parku "Baklja prijateljstva" (Torch of Friendship Park) u Majamiju.
 
U opisu fotografije navedeno je da je to "simbolična pogrebna povorka u znak protesta protiv ponovnog otvaranja privrede bez finansijske pomoći za saniranje posledica pandemije". Snimljen je aktivista koji nosi vreće koje "simbolizuju leševe", odnosno ekonomske žrtve pandemije, prenosi Istinomer.
 
Do autentičnog izvora fotografije su tokom proteklih meseci došle mnoge redakcije za proveru činjenica, budući da je ona pretočena u globalnu dezinformaciju (AFP, Rojters, PesaCheck, Boom).
 
  
 
Druga fotografija je zapravo ilustrativna (stock) fotografija koja se prodaje za korišćenje u komercijalne svrhe i nalazi se na sajtovima Getty Images i EyeEm. Autor fotografije je Panyawat Boontanom, a nastala je u pokrajini Thai Mueang na Tajlandu.
 
Budući da u opisu fotografije nije navedeno da li se radi o stvarnom prikazu medicinskih radnika na Tajlandu ili insceniranoj situaciji za potrebe snimanja stock fotografija, portal za proveru činjenica Raskrinkavanje.ba se za razjašnjenje obratio platformi EyeEm.
 
"Nakon što smo kontaktirali autora fotografije, on nam je potvrdio da je slika stock fotografija, koja je režirana i na kojoj se nalaze modeli koji su plaćeni da učestvuju u pravljenju fotografije", navodi se u odgovoru ove platforme Raskrinkavanju.
 
Fekt-čekeri iz Italije su došli i do video zapisa sa snimanja te stock fotografije na kojem se vidi da glumci ipak dobro rade svoj posao, te da nosilo na kojem se nalazi vreća, ipak pridržavaju celom rukom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tako je

    10.11.2020 13:03
    @Panonimus
    Vi nikako ne umete prihvatiti da se sa vama slažem pa valjda to kompenzujete upućivanjem uvreda, izvršilac zločina ne treba da bude kriv ako zločin najavi unapred i ja to podržavam. U ratu, napad na civile nije ratni zločin ako je najavljen, slažem se. I Mladić je u ratnom stanju najavio napad na Srebrenicu te stoga on nikako nije kriv za taj zločin, krivi su isključivo Holanđani koji to nisu sprečili i Bošnjaci koji su tu legalnu i legitimnu akciju upotrebili za svoj "propagandni rat" i verujem da ćete se sa time složiti, želim da verujem da ste dosledni samom sebi a ne nekakav licemerni bednik. A kada spustite iz visina svoj teleći pogled i naučite i da saslušate umesto što samo lajete, valjda ćete istovremeno naučiti i da pravila ne mogu da se izmišljaju i važe samo onda kada to vama tako odgovara kao i da nije moguće jedan zločin opravdati drugim. A lepo sam vam napisao, u potpunosti podržavam vašu krivicu a potpunu nevinost za izvršioca zločina nad vašom porodicom ako je svoju nameru unapred najavio, ne vidim zaista u čemu je problem da vaš sopstveni princip i pravilo ne bude primenljivo i na vama osim ako se ne takmičite za licemera godine u kojem slučaju vam dajem priznanje za trud.
  • Panonimus

    09.11.2020 08:33
    @Tako je
    (2/2)

    Pitanja za proveru znanja:

    1. Šta je tema navedene priče?

    2. Da li je iz priče jasan razlog vođenja rata? Da li je ta informacija značajna za opisani događaj?

    3. Ako komentator @Tako je kaže da je "NATO počinio zločin", zašto u kontekstu ove priče kaže da je "naše rukovodstvo" činilo "pogrešne postupke"? U čemu je distinkcija između ta dva pojma?

    4. Kako objašnjavate sledeću izjavu oca poginulog radnika: “Ja sa NATO-om nemam ništa. Ja i ne znam šta je to. Ja sam sina poslao da radi kod Milanovića i kod Komrakova i hoću da znam šta su preduzeli za moje dete."

    5. Da li je sin vrhovnog komandanta bio u pravu kada je visokim funkcionerima vojske svoga tate objašnjavao princip propagandnog rata? Da li se žrtve tog rata mogu pronaći u vidu komentatora na internet portalima preko 20 godina kasnije?

    6. Zbog čega je komentator @Pera kao primer za američke zločine odabrao baš ovaj slučaj sa RTS-om? Ako @Pera živi u Novom Sadu ili okolini (verovatno, jer piše umotvorine na novosadskom portalu), zbog čega nije pomenuo 3 (tri) srušena mosta preko Dunava na početku rata, nego bira ovaj primer?

    6a. @Pera je izrekao: "Toliko smo im verovali da su ... na kraju bombardovali RTS". Ako smo ustanovili da je @NATO najavio tu akciju, zašto @Pera kaže da su ga prevarili? Da li je poklonio svoje poverenje "ocu svoga sina" i "mužu svoje žene"?

    Dodatni materijal: https://web.archive.org/web/20150814044711/http://www.e-novine.com/srbija/srbija-tema/119464-Ponovno-ubijanje-radnika-RTS.html
  • Panonimus

    09.11.2020 08:28
    @Tako je
    Opa bato, ja gledam crno-belo, a telad mi pokazuje šarena vrata?!

    Evo da razložim na proste činioce ljudima koji će možda čitati ove naše komentare. Za početak, tupo poređenje iz Vašeg prvog komentara bih zamenio sledećim poređenjem:


    Zamislite da je ratno vreme. Vi ste civilni radnik u nekoj firmi. Iz nekog razloga, zgrada vaše firme će biti napadnuta i uništena.

    Dan pred napad, protivnička vojska najavljuje napad Vašoj vojsci. U trenutku kad avion napunjen bombama poleće ka svom cilju, Operativni centar Vaše vojske počinje da ga prati i sluša poruke. Poruke nisu enkriptovane, Vaša vojska uspeva da snimi 3 (tri) javljanja pilota svojoj bazi. Informisan je Vaš vrhovni komandant. Informacija se prosleđuje Vašim šefovima.

    Vaši šefovi napuštaju zgradu, ali ne obaveštavaju Vas i Vaše kolege i daju Vam naredbu da ostanete na svojim radnim mestima.

    ... Dan pred napad, sin vrhovnog komandanta Vaše vojske (civilno lice) sedi u kafiću u Požarevcu sa jednim generalom, jednim kapetanom i dvojicom pukovnika i objašnjava im da će "žrtve biti zanemarljive" u odnosu na dobit u propagandnom ratu.

    (1/2)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet