Pre nacističke diktature u fonetskoj abecedi su se koristila neka jevrejska imena - poput "D za Davida", "N za Nejtana" i "Z za Zahariju".
Ali nacisti su ih zamenili Dorom, Severnim polom (Nordpol na nemačkom) i cepelinom i njihova upotreba se od tada nastavlja, a da većina Nemaca nije bila svesna njihovog antisemitskog porekla.
Stručnjaci rade na novim terminima, koji će biti predstavljeni javnosti i usvojeni 2022. godine.
Inicijativa je potekla od Mihaela Bluma, zaduženog za borbu protiv antisemitizma u državi Baden-Virtemberg, iza koga stoji Centralno veće Jevreja u Nemačkoj.
Posao smišljanja novih termina za problematična slova sada je u rukama Nemačkog instituta za standardizaciju (DIN).
Često korišćeni ekvivalent u Velikoj Britaniji je fonetska abeceda NATO-a, sa terminima kao što su "F za fokstrot, T za tango". Ali mnogi govornici engleskog jezika na telefonu koriste i izraze poput "D za Denisa, S za šećer".
Da bi se sačuvalo sećanje na antisemitsku listu, ona će biti predstavljena kao dodatak novoj listi koja će biti stavljena na javnu raspravu sledeće godine. Nakon te rasprave, nova nemačka lista treba da bude usvojena krajem 2022. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Milanče
@Dragan
S jedne strane je ipak povratak na izvorne oblike, a to ne smete zameriti HR. To je relativno cesta pojava.
Ali zaboravljate da se isto radi i u Srbiji.
Koliko reci stranog porekla imamo i to iz raznih jezika? Jako puno.
Koliko kroatizama imamo? Zacudjujuce malo.
Kao da postoji brana prema HR recima u SR.
I vrhunac - SR dugo ima 2 ravnopravna pisma, ali se iz politickih i nacionalistickih razloga odrice svoje latinice i gura je u ilegalu, vracajuci jezik 100 godina unazad.
Tako da malo razmislite i malo pogledajte sebe.
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar