Ovogodišnji dobitnici primili Nobelovu nagradu u svojim domovima

Ovogodišnji dobitnici primili su Nobelovu nagradu na hiljadu kilometara udaljenosti, u mestima u kojima stanuju, dok je orkestar izvodio klasične kompozicije u skoro praznoj sali u gradskoj većnici u Stokholmu.
Ovogodišnji dobitnici primili Nobelovu nagradu u svojim domovima
Foto: FoNet/AP
Švedski kralj Karl XVI Gustaf, koji u normalnim okolnostima uručuje nagrade lauretima, poručio je iz kraljevske palate da je ovo uistinu jedna drugačija ceremonija.
 
Dodela nagrada prenošena je uživo, a svi laureati su zbog pandemije korona virusa ostali u svojim domovima, prenosi Rojters.
 
Majkl Hoton, koji je zajedno sa Harvijem Alterom i Čarlsom Rajsom dobio Nobelovu nagradu za medicinu, bio je u svojoj bašti u Kaliforniji, odeven u svakodnevnu odeću, kada je primio nagradu.
 
Dobitnica Nobelove nagrade za književnost Luiz Glik nagradu je primila u svojoj bašti u Bostonu, takođe u jednostavnoj odeći, dok se Rajnhard Gencel odlučio za smoking.
 
Neki od njih nosili su maske kada im je uručena medalja i diploma, uz novčanu nagradu od 10 miliona kruna (1,1 milion dolara).
 
S obzirom na to da je ovogodišnja ceremonija otkazana zbog pandemije, laureati su pozvani da prisustvuju narednoj, ukoliko epidemiološka situacija to bude dozvoljavala.
 
Tradicionalno se sve raskošne Nobelove ceremonije dodele nagrada održavaju 10. decembra, na godišnjicu smrti osnivača nagrade Alfreda Nobela u Stokholmu, osim nagrade za mir koja se održava u Oslu, u susednoj Norveškoj iz razloga koji je Nobel zadržao za sebe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet