Halvorsen, koji živi u Juti i koji je ranije ove godine proslavio stoti rođendan, ima lakšu kliničku sliku.
Halvorsen se proslavio nekoliko godina po završetku Drugog svetskog rata, tokom međunarodne okupacije post-nacističke Nemačke. Sovjetski Savez je zapadnim saveznicima blokirao železnički i automobilski pristup sektorima Berlina, koje su oni kontrolisali. Cilj je bio da se zapadne sile nateraju da dozvole sovjetskoj zoni da počne da snabdeva grad hranom i gorivom, što bi Sovjetima dalo praktičnu kontrollu nad celim gradom.
Od juna 1948. do maja 1949. američki, britanski i saveznički piloti dostavili su gotovo 280.000 isporuka namirnica. U tim pošiljkama našli su se i slatkiši, a otac te ideje je Halvorsen koji je pri jednom susretu s nemačkom decom preko bodljikave žice kod aerodroma Tempelhof imao samo jednu žvakaću gumu da dam velikom broju okupljene dece.
"Obećao sam im da ću doći sutra i doneti im čokoladu", prisetio se mnogo godina kasnije. "Pitali su me kako će me prepoznati, a ja sam im rekao da ću pre sletanja mahati krilima aviona", rekao je.
Predložio je da se deci dostavljaju čokolade i slatkiši i tako je postao zaštitno lice Berlinskog vazdušnog lifta. Čokolade i žvakaće gume vezao je u čvorove i maramice stvarajući male padobrane.
Avioni su sletali gotovo svaka dva minuta, a kao znak deci, on je tresao krilima aviona.
Halvorsenova slatka dostava bila je najbolja reklama za
Berlinski vazdušni lift koji je promovisao nemačko-američko prijateljstvo. Piloti su u toj velikoj humanitarnoj akciji ispustili više od 23 tona čokolade i drugih slatkiša u nekoliko meseci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Slatki PR
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar