Donald Tramp, Aleksej Navaljni, Greta Tunberg i NATO među kandidatima za Nobela za mir

Ruski disident Aleksej Navaljni, Svetska zdravstvena organizacija i aktivistkinja za borbu protiv klimatskih promena Greta Tunberg neki su od kandidata koje su norveški zastupnici predložili za ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir.
Predloge istaknutih pojedinaca i organizacija može podneti hiljade ljudi u svetu, od parlamentarnih zastupnika do bivših dobitnika, a te nominacije, koje se završavaju danas, 31. januara, ne znače da će ih podržati Nobelov odbor.
 
Norveški zastupnici imenovali su konačnog dobitnika svake godine od 2014, osim 2019, ističe Henrik Urdal, direktor Instituta za istraživanje mira u Oslu koji smatra da je to zaista sjajno.
 
Norveški odbor za dodelu Nobelovih nagrada, koji odlučuje o pobedniku, ne komentira nominacije, čuvajući u tajnosti tokom 50 godina imena predlagača i imena neuspešnih kandidata. 
 
Međutim, predlagači imaju pravo da sami javnosti otkriju svoje nominacije.
 
Prema Rojtersovim saznanjima, norveški zastupnici predložili su i Gretu Tunberg i Navaljnog i SZO te njegov program Kovaks, ustanovljen kako bi se i siromašnim zemljama i onima niskih prihoda omogućio pristup vakcinama protiv kovida-19. 
 
Tunberg je imenovana kao "jedna od najistaknutijih osoba u borbi protiv globalnog zagrevanja" uz grupu za kampanju nazvanu "Petak za budućnost", koje je Tunberg jedna od suosnivačica. 
 
Navaljni je imenovan zbog "napora da se u Rusiji sprovede mirna demokratizacija", a predložio ga je bivši norveški ministar spoljnjih poslova Ola Elvestuen.
 
Borba protiv kovida-19 ima istaknuto mesto, a uključuje i savez GAVI za distribuciju vakcina. 
 
Među drugim kandidatima ističu se Svetlana Tihanovska, Marija Koljesnikova i Veronika Cepkalo, tri Beloruskinje istaknute u borbi za "slobodne izbore pružanjem mirnog otpora", rekao je norveški predlagač Geir Sigbjoern Toskedal.
 
Jette Christensen predložila je Mađarski helsinški odbor, grupu za ljudska prava, te udruženje IUSTITIA, koja okuplja poljske sudije istaknute u odbrani građanskih prava. 
 
Medijske slobode važna su tema ove godine pa su tako imenovani i Odbor za zaštitu novinara (CPJ) sa sedištem u Sjedinjenim Državama, Zineb el Rhazoui, bivša novinarka francuskog satiričnog časopisa, zatim informativni portal Hong Kong Free Press, Međunarodna mreža za proveru točnosti informacija (International Fact-Checking Network) te organizacija Reporteri bez granica (RSF) sa sedištem u Parizu.
 
Među drugim kandidatima su i bivši američki predsednik Donald Tramp, zatim Severnoatlantski savez (NATO) i UN-ovo Visoki komesarijat za izbeglice (UNHCR).
 
Na popisu su i Aminatou Haidar, predložena zbog mirovne kampanje za proglašenje nezavisnosti Zapadne Sahare, zatim Međunarodna svemirska stanica i Međunarodni izviđački pokret.
 
Dobitnici Nobelove nagrade za 2021. biće objavljeni u oktobru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Mile

    01.02.2021 11:24
    dela su bitna
    Ne da nije zapoceo vec je smirio tenzije izmedju dve Koreje, smirio tenzije na Bliskom Istoku izmedju Izraela i suseda, pod njim je ubijen vodja ISIS-a Al Bagdadi itd. Mada opet i njegova retorika i dvosmisleni postovi na drustvenim mrezama su velike probleme i podeljenost u Americi stvorili, zato mozda bas i nije za Nobela. A Greta Tunberg plovi po svetu i pubertetlijski besno vice na ljude, ne znam zasto ona uopste dobija paznju koju dobija. Realno, neko vezan za Hong Kong ili novinare bi trebao dobiti.
  • Mile

    31.01.2021 15:49
    Mirotvorac
    To zaslužuje svakako Donald Tramp jer nije poveo ni jedan rat za vreme svog mandata, što je kuriozitet za Američke predsednike, znači da je uprkos retorici ubeđeni mirotvorac!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet