AP: Zemlje u razvoju poput Srbije neće da čekaju Kovaks, pa se same snalaze oko vakcina

Stručnjaci su zabrinuti da bi samostalni napori zemalja koje komercijalnim ugovorima obezbeđuju vakcine protiv kovida-19 mogli da ugroze program Ujedinjenih nacija (UN) Kovaks koji treba da obezbedi imunizaciju svih ljudi širom sveta.
AP: Zemlje u razvoju poput Srbije neće da čekaju Kovaks, pa se same snalaze oko vakcina
Foto: 021.rs
Za razliku od ranijih epidemija, kada su zamlje u razvoju uglavnom čekale da UN i druge organizacije isporuče vakcine, mnoge sada uzimaju stvari u svoje ruke, navodi Asošiejted pres (AP).
 
Pojedine zemlje, među kojima su Srbija, Bangladeš i Meksiko, nedavno su počele imunizaciju stanovništva vakcinama koje su obezbedile preko donacija ili komercijalnih ugovora, zbog čega bi mogao da se smanji broj doza koje bi bile na raspolaganju programu Kovaks, posebno jer su bogate zemlje već rezervisale većinu ovogodišnje ponude.
 
Diplomata u južnoafričkoj misiji u Ženevi naveo je da je očajan zbog širenja novih sojeva virusa i "neizvesnosti kada bi vakcine putem mehanizma Kovaks mogle da stignu". On je izrazio sumnju da će zemlje koje su se prijavile za nabavku vakcina preko Kovaksa "dobiti i 10 odsto potrebnih doza".
 
Čak i ako uspeju napori, Kovaksov cilj je da vakciniše manje od 30 odsto populacije u siromašnim zemljama, što znači da vlade moraju da traže druge izvore kako bi obezbedile dovoljno doza za postizanje kolektivnog imuniteta.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija bila primorana da sklapa sopstvene ugovore kada je videla da su bogate zemlje prigrabile velike količine. On je kritikovao države koje su, kako je rekao, kupile više doza nego što im je potrebno.
 
"Kao da nameravaju da vakcinišu sve svoje kučiće i mačiće", rekao je on.
 
Iako je Srbija prošle godine Kovaksu platila četiri miliona evra, još nije dobila nijednu dozu i prošlog meseca je započela kampanju imunizacije vakcinama iz kompanije Fajzer, kineskog Sinofarma i Rusije.
 
Sa povećanjem broja zaraženih korona virusom, u Hondurasu su izgubili strpljenje čekajući vakcine kroz program UN, pa je mala centralnoamerička država preduzela korake i obezbedila doze privatnim ugovorom.
 
Honduras "ne može da čeka birokratske procese ili pogrešne odluke" da bi građanima obezbedio "mentalni mir" koji donosi vakcina protiv kovida-19, rekao je predsednik Saveta biznismena Huan Karlos Sikafi, koji je pomogao kupovinu vakcina davanjem bankarske garancije.
 
Nedavna kašnjenja u proizvodnji vakcina u Evropi izazivaju zabrinutost da li će farmaceutske kompanije moći da ispune dogovorene količine.
 
"Potpisuje se toliko mnogo ugovora da mislim da je teško poverovati da je moguće stvarno proizvesti sve dogovorene doze u dogledno vreme", rekla je stručnjak za javno zdravlje i izvršni potpredsednik Centra za globalni razvoj Amanda Glasman.
 
Na čelu sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), Koalicijom za inovacije u pripravnosti za epidemije (CEPI) i Alijansom za vakcine (GAVI) program Kovaks je formiran sa ciljem da obezbedi pravednu distribuciju vakcina protiv kovid-19.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • j

    07.02.2021 11:00
    j
    Kao civilizacija smo zasluzili da izumremo.
    Na nadgrobnom spomeniku pisace samo: Pohlepa
  • Dule

    07.02.2021 10:20
    Najveća greška je što se proizvodnja vakcina ostavila privatnim firmama na odgovornost. U ovakvoj krizi i sa najavama da sve firme zajedno trenutno ne mogu ni pola svetskog stanovništva godišnje da vakcinišu, to je poprilično neozbiljno. Iskreno sam se nadao da će USA, Kina, Rusija, EU a zatim i ostale razvijene zemlje, nekim pravnim aktima preusmeriti sva industrijska postrojenja u svojim zemljama da krenu u masovnu proizvodnju vakcina kao u ratnom stanju, i raspodele ih svima i skrate više ove muke. Ali džaba, nijedan političar, niti zdravstveni predstavnik WHO-a nema petlju da izađe sa time u javnost kao predlog.

    Poješće nas nevidljiva ruka tržišta.
  • Solidarnost Who

    07.02.2021 09:00
    Ma da, samostalni napori siromašnih zemalja će ugroziti Kovaks, a ne bogate zemlje koje su sve prigrabile za sebe. Nego treba da čekamo godinama pa šta nam udele kad sebe namire? Na ovakvo licemerje i sled stvari smo već navikli, samo što u ovom slučaju to malo drugačije funkcioniše, i bogate zemlje neće imati mnogo koristi od vakcinacije ako žarišta nastave da divljaju u ostatku sveta, pritom stvarajući i nove sojeve otporne na postojeće vakcine. Još jedan dokaz da ljudska pohlepa ne zna za granice i prevazilazi zdrav razum.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Cela Sirija ostala bez struje

Cela Sirija sinoć je ostala bez struje zbog kvarova na nekoliko mesta u mreži, rekao je portparol Ministarstva energetike.

Dodik se sastao sa Putinom

Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik sastao se danas u Moskvi sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.