Demonstracije su održane u svim većim gradovima u Mjanmaru nakon što je vojska izdala novu naredbu kojima se ukida još građanskih prava.
Naredba je usvojena sinoć, a danas je objavljena u svim lokalnim medijima. Njom se suspenduje Zakon o bezbednosti i zaštiti privatnosti, čime je vojnoj vladi omogućeno da pretresa i hapsi bez sudskog naloga. Bez naloga mogu i da presreću korespodenciju Burmanaca, kao i da uhapšene bez odluke suda zadrže u pritvoru duže od 24 sata.
U Jangonu demonstranti su se okupili ispred kineske i američke ambasade, kritikujući Peking da podržava vojsku i pozdravljajući američke sankcije protiv vojske.
Uprkos zabrani okupljanja za više od pet ljudi, već dve nedelje na protestima se okuplja više stotina hiljada ljudi.
Bunt se prelio i u sajber prostor, pa je danas hakovan vladin sajt "Mjanmar Didžital Njuz" kada je sav sadržaj na sajtu zamenjen porukama protiv vojske i puča.
Državni službenici učestvuju u demonstracijama, a neki od njih su i u štrajku.
Vojska je svrgnula civilnu liderku zemlje Aung San Su Ći i njenu vladu i sprečila poslanike izabrane na nedavnim izborima da održe sednicu novog saziva parlamenta. Aung San Su Ći i drugi visoki članovi njene vlade i partije su u pritvoru.
Vojna hunta predvođena generalom Min Aung Hlaingom navela je da je bila primorana da deluje zato što vlada Aung San Su Ći nije na odgovarajući način ispitala navode o prevari na izborima prošle godine, na kojima je njena Nacionalna liga za demokratiju ubedljivo pobedila. Izborna komisija navodi da nema dokaza da potkrepe tvrdnje vojske o prevari.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar