Ovi tehnološki giganti su se oštro protivili novom zakonu, a Fejsbuk je prošle sedmice ukinuo prenošenje informativnih sadržaja u Australiji zbog tog spora. Ta odluka je ukinuta ove nedelje, posle pregovora sa vladom i usvajanja amandmana prema kojima je moguće da te kompanije ne budu obuhvaćene novim zakonom.
Međutim, obe firme su se obavezale da plate značajne iznose pojedinim australijskim medijskim kućama izvan ovog zakona, što se smatra kompromisom.
Zakon u Australiji posmatra se kao test za moguće slične regulative u drugim zemljama, s ciljem da se od digitalnih platformi naplati prenošenje vesti.
Zakon sa amandmanima usvojen je u Predstavničkom domu u četvrtak, nakon što je prethodno prošao u Senatu.
Nova regulativa podstiče tehnološke gigante i informativne organizacije da sami postignu dogovore o naplati sadržaja. Ako razgovori ne budu uspešni, digitalne platforme mogu da budu uključene u nezavisnu arbitražu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
gradjaninX
Zna se, oces da se vidis, plati. FB vam to pruzao dzabe dokle god je vidjenost "pasivna", a ne aktivno promovisana od strane FB-a, za to se placa, al FB-u, ne obrnuto.
Slicna stvar i sa guglom. Kso da njima treba mediskih kuca iz Australije, ajte molim vas.
ovako
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar