Oksford: Vakcine štite od brazilskog, problem južnoafrički soj

Prema novoj studiji britanskog Univerziteta u Okfordu, postojeće vakcine mogu zaštititi od brazilske mutacije korona virusa, a soj koji je prvi put pronađen u Južnoj Africi predstavlja trenutno najveći problem za proizvođače vakcina, prenosi Rojters.
Oksford: Vakcine štite od brazilskog, problem južnoafrički soj
Foto: Pixabay
Naučnici u ovom istraživanju koristili uzorke krvi ljudi sa antitelima koja su generisana i infekcijom kovid 19 i vakcinama "Oksford-AstraZeneka" i vakcina kompanija "Fajzer" i "Biontek", koje se koriste u Britaniji. Rojters prenosi da su podaci iz studije pokazali skoro trostruko smanjenje nivoa virusne neturalizacije antitelima koja generišu vakcine za varijantu P.1 Brazil, slično smanjenju viđenom kod soja koji je prvi put identifikovan u Kentu u Britaniji.
 
"Ovi podaci sugerišu da antitela izazvana prirodnim putem i vakcinama i dalje mogu da neutrališu ove varijante, ali na nižim nivoima. Važno je da je brazilski soj možda manje otporan na ova antitela nego što se prvo strahovalo", poručuju sa Univerziteta Oksford.
 
Rojters prenosi da mutacija koja je prvi put identifikovana u Južnoj Africi, pokazuje znatno veće smanjenje neutralizacije virusa, koje je devetostruko kod vakcine "Oksford-AstraZeneka", a 7,6 puta manje kod primene vakcine "Fajzer" i "Biontek". Britanski autori studije rekli su da bi razvoj vakcina protiv južnoafričkog soja, poznatog kao B.1.351, trebalo da bude najveći prioritet za naučnike koji se bave razvojem vakcina u svetu, navodi agencija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet