Sanaderu poslanička plata
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove Hrvatskog sabora danas je jednoglasno doneo rešenje po kome će bivši premijer Ivo Sanader od 1. juna ove godine primati platu kao nezavisni saborski poslanik, iako se nalazi u ekstradicionom pritvoru u Austriji gde čeka izručenje Hrvatskoj, koja ga traži zbog umešanosti u više korupcionih afera.
Sanader, koji je poslanički mandat aktivirao prošle jeseni, primaće "običnu" poslaničku platu, nešto veću od 16.000 kuna (2.171 evro), jer nije šef ni jednog odbora, a nije ni u rukovodstvu Sabora. Sanader je 16. juna Odboru poslao akt u kome navodi da aktivira radni odnos u Saboru i zatražio donošenje rešenja o pravu na poslaničku platu, jer mu je krajem maja prestao radni odnos u kompaniji "Alica Savetovanje".
Predsednica Odbora Nevenka Majdenić (HDZ) izjavila je da Sanader u svojoj radnoj knjižici, s 1. junom ima 30 godina, tri meseca i 15 dana radnog staža. Sanader može da prima poslaničku platu sve dok ne bude pravosnažno osuđen. Takav slučaj bio je i s bivšim poslanikom Branimirom Glavašom koji je zbog ratnih zločina u Osijeku bio osuđen na deset godina zatvora, ali mu je, iako je bio u bekstvu u BiH, plata bila isplaćivana dok Vrhovni sud nije odredio pravosnažnu presudu od osam godina zatvora.
Rešenje se zasniva na dva zakona koji regulišu materijalna prava poslanika - Zakona o pravima i obavezama državnih zvaničnika i Zakona o pravima i obavezama poslanika. Iako su svi članovi Odbora bili saglasni da Sanader, po zakonu, ima pravo na platu, pa i dok je u zatvoru, neki iz opozicionih stranaka ukazali su na etički momenat.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar