Inicijativu za to dalo je udruženje penzionisanih visokoškolskih profesora, pozvavši vladu da osnuje takvo ministarstvo budući da ministri ili ministarke za starije već niz godina imaju Kanada, Australija, Malta, Novi Zeland, Škotska i Vels, a Slovenija bi, ako usvoji taj model, bila prva s takvim rešenjem u regiji.
Imenovanje ministra koji bi bio odgovoran isključivo za starije "osiguralo bi da se na politike vezane uz zdravstveno osiguranje ili finansijsku sigurnost gleda i kroz našu optiku", napisali su u saopštenju o svojoj inicijativi.
"Svim državama su potrebni ministri za starije", kazao je za ljubljansko "Delo" Jože Gričar, član mreže zaslužnih profesora, inače organizator seminara koji se održavaju s temama kao što su aktivno uključivanje starijih u društveni život, ali i promoter međugeneracijskog povezivanja.
"Mlađa generacija uvek na svim područjima može učiti od starijih, od osnovne škole pa sve do fakulteta. Što je više starijih, to je društvo raznolikije", navode u saopštenju slovenački 'seniori' - penzionisani univerzitetski profesori.
Slovenija se ubraja u države Evropske unije sa najstarijom demografskom slikom, a zbog starenja stanovništva, prema ocenama međunarodnih ustanova, potrebne su joj reforme na području penzionog i zdravstvenog osiguranja jer se na zdravstvenu sigurnost starijih i penzije iz godine u godinu iz budžeta izdvaja sve više sredstava.
Uobičajeno je da pred izbore za koristi starijih generacija najviše lobira stranka penzionera (DESUS) koja je do sada bila skoro neizostavna u koalicionim vladama, ali i sve ostale političke stranke imaju svoje seniorske sekcije, kako bi privukle veliko biračko telo koje predstavljaju stariji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Jr
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar