Pokrenuta istraga povodom prisilnog sletanja aviona u Minsk

Litvansko tužilaštvo je pokrenulo kriminalnu istragu povodom prisilnog sletanja aviona kompanije "Rajaner" u Minsk, koji je leteo na relaciji Atina - Vilnjus, saopštilo je litvansko državno tužilaštv
Kriminalna istraga uključuje "otmicu aviona u terorističke svrhe" i kršenje ljudskih prava po brojnim međunarodnim sporazumima, navodi se u saopštenju tužilaštva koje je preneo Rojters.
 
Litvanska premijerka Ingrida Simonite je rekla da je od nekoliko ljudi koji su došli avionom u Vilnjus zatraženo da daju iskaz odmah nakon večerašnjeg dolaska.
 
"Ova situacija bez presedana bi trebalo da se istraži vrlo temeljno", rekla je ona, govoreći na aerodromu nakon susreta sa putnicima aviona koji je bio u Minsku.
 
Šest putnika preusmerenog aviona nije stiglo u Vilnjus
 
Beloruski opozicioni aktivista Roman Protasevič, njegova devojka i još četiri putnika na letu od Atine do Vilnjusa nisu se ponovo ukrcali u tu letelicu nakon što je ona preusmerena ka Minsku, objavile su litvanske vlasti.
 
Nakon što je avion preusmeren ka Minsku, navodno zbog pretnje bombom, vlasti Belorusije su na aerodromu uhapsile Protaseviča, novinara i koosnivača kanala u aplikaciji Telegram, ključnog za razmenu informacija među protivnicima predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka.
 
Beloruske vlasti su prošle godine proglasile taj kanal za ekstremistički pošto je korišćen za organizaciju masovnih demonstracija protiv Lukašenka.
 
Protaseviču, koji je ranije pobegao iz Belorusije u Poljsku, preti kazna zatvora do 15 godina.
 
Lukašenko je objavio da je lično naredio da lovac MiG-29 otprati do aerodroma u Minsku taj avion kompanije Rajaner.
 
Lideri EU i NATO su oštro osudili postupak beloruskih vlasti.
 
Nakon apela brojnih evropskih zemalja da Belorusija svima na tom letu omogući nastavak puta, avion je juče posle podne poleteo iz Minska ka Vilnjusu, ali se u letelicu nije vratilo šest putnika.
 
Ministar odbrane Litvanije Arvidas Anusauskas rekao je da su u Minsku putnici izašli iz aviona i da se u njega nisu vratili Protasevič, njegova devojka i još četiri osobe.
 
"Otkrićemo ko su preostale četiri osobe koje nisu putovale sa ostalima. Litvanija je pokrenula istragu kako bi utvrdila šta se zaista desilo u tom avionu", naveo je Anusauskas na Fejsbuku.
 
Lukašenkov kabinet je ranije naveo da je pretnja bombom primljena dok je avion bio iznad Belorusije, a zvaničnici Belorusije su kasnije naveli da u avionu nije pronađen eksploziv.
 
Beloruska opozicija, Litvanija i još nekoliko evropskih država optužili su vladu u Minsku da je otela avion radi hapšenja Protaseviča.
 
Vlast Belorusije tvrdi da je posada aviona odlučila da sleti u Minsk, dok je Rajaner saopštio da je beloruska kontrola leta dala instrukcije posadi da krene prema glavnom gradu.
 
Beloruska opoziciona liderka Svetlana Tihanovska, koja se takođe sklonila iz zemlje, pozvala je Međunarodnu civilnu avijaciju da otvori istragu.
 
Beloruska vlast, na čelu s autoritarnim Lukašenkom, započela je oštar obračun sa neistomišljenicima kada su posle predsedničkih izbora 9. avgusta širom zemlje izbili masovni antivladini protesti.
 
Protesti zbog zvaničnih rezultata glasanja, prema kojima je Lukašenko dobio više od 80 odsto glasova, trajali su do dolaska oštre zime, uprkos nastojanju vlasti da ih uguše hapšenjima i represijom nad demonstrantima i aktivistima. Zbog učešća na demonstracijama od avgusta je uhapšeno više od 34.000 ljudi, od kojih je policija hiljade brutalno pretukla.
 
Na meti vlasti, i nakon što su protesti zamrli, našli su se i nezavisni mediji i novinari. Vlast je prošle nedelje uhapsila 11 zaposlenih popularnog beloruskog portala TUT.
  • Da pitam i ovde

    24.05.2021 18:28
    Interesuje me šta evropski zvaničnici kažu o Asanžu kojeg su Britanci prvo držali godinama u prinudnom pritvoru dok su danonoćno stražarili ispred ambasade u kojoj je potražio utočište, a iz koje su ga na kraju posle godina pritisaka na Ekvador silom izvukli i strpali u zatvor, kao i da li je iko podsetio gospođu der Lejen da ovo nikako nije nečuveno obzirom da je ta ista EU tako prizemljila Moralesov avion 2013. godine misleći da se u njemu nalazi Edvard Snouden.
  • Plavić

    24.05.2021 12:48
    Guglajte pa neznajte ...
    E naš "Dragane" ... Slabo Vam ide obrazovanje pomoću Gugla i sličnih pomagala! Ta, crveno-bela zastava kojom se tako ponosi navodna beloruska "opozicija" (u prevodu - banda plaćenika!) uvedena je u "upotrebu" tokom poljske okupacije današnje zapadne Belorusije, od 1920 do 1939, a vrh "afirmacije" doživela je kao zastava tzv. civilne administracije nacističkog gaulajtera Ostlanda ... po nacistima bivše sovjetske-beloruske zemlje!
  • Марина

    24.05.2021 11:27
    Dragan @ Не тролуј, Белорусија је једна од укупно три антинацистичке државе у тзв. Европи 2021. године. Нуклеарна сила која говори јединим језиком који западне битанге разумеју. Не можете им апсолутно ништа, безбедоносно, привредно, енергетски апсолутно заокружена и самодовољна држава.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.