Od 1904. do 1908. godine nemački vojnici su, zbog pobune protiv kolonista koji su prisvajali zemlju, ubili oko 65.000 pripadnika plemena Herero i 10.000 ljudi iz plemena Nama, što su istoričari i Ujedinjene nacije proglasili za prvi genocid u 20. veku.
Nemačka je priznala "moralnu odgovornost" za ubistva, ali je izbegavala zvanično izvinjenje, zbog zahteva za odštetom, navodi Rojters.
Šef nemačke diplomatije Hejko Mas je, posle pregovora sa Namibijom koji su trajali duže od pet godina, saopštio: "Sada ćemo zvanično te događaje nazivati onim što jesu iz današnje perspektive - genocidom. U svetlu istorijske i moralne odgovornosti Nemačke, zatražićemo oproštaj od Namibije i potomaka žrtava".
Mas je naveo da je Nemačka pristala da sa 1,1 milijardi evra finansira razvojne projekte od kojih će direktne koristi imati zajednice pogođene genocidom.
Mediji u Namibiji tvrde da su projketi vezani za infrastrukturu, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje tokom naredne tri decenije.
Nemačka je, posle Velike Britanije i Francuske, bila treća kolonijalna sila na svetu, ali je sve kolonije izgubila posle Prvog svetskog rata.
Komentari 7
Piško
Vilenjak
@Ogi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar