Prošle nedelje je Ministarstvo za verska pitanja odlučilo da najviša dopuštena glasnoća može biti trećina od maksimalne jačine zvuka zvučnika. Osim toga, korišćenje džamijskih zvučnika će biti moguće samo tokom poziva na molitvu, što ranije nije bio slučaj.
Ranije su zvučnici korišćeni tokom reprodukovanja celodnevnih propovedi, a ograničenja su izazvala reakciju javnosti. Kao razlog zašto je ovako odlučeno, ministar za verska pitanja Abdul Latif Šeik je naveo to da je glasnoća uznemiravala decu, ali i starije građane.
"Oni koji žele da se pomole, ne moraju da čekaju poziv imama. Oni treba da budu u džamiji pre samog početka molitve", izjavio je resorni ministar za državnu televiziju.
Napomenuo je da se molitve i propovedi emituju preko televizije i zaključio da džamijski zvučnici imaju ograničen uticaj. Mnogi Saudijci su pozdravili ograničavanje jačine zvuka. Oni koji su nezadovoljni sada pozivaju da se ograniči glasnoća muzike u ugostiteljskim objektima. Šeik im je odgovorio da su "neprijatelji Saudijske Arabije" i da "podstiču javno mnjenje".
Ovo dolazi nakon odluke prestolonaslednika Mohameda bin Salmana da liberalizuje saudijsko društvo, a to se odnosi i na religijska pitanja pa su tako ranije ukinute višedecenijske zabrane posete bioskopima, dopušteno je ženama da voze automobile, kao i da na muzičkim i sportskim manifestacijama istovremeno borave i žene i muškarci.
Većina građana je pozdravila liberalizaciju, što i nije iznenađujuće, jer dve trećine od ukupnog stanovništva ima manje od 30 godina, piše Al Džazira.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
OK_NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar