Za 20 godina posečeno šest puta više šuma nego što je posađeno

Širom sveta je u poslednje dve decenije posečeno 385 miliona hektara šumskih površina, dok je ponovna prirodna regeneracija šuma uspela da vrati tek 59 miliona hektara pod zeleni pokrivač.
Za 20 godina posečeno šest puta više šuma nego što je posađeno
Foto: Pixabay
Regeneracija šuma u nekim područjima sveta daje rezultate, ali se mora mnogo više učiniti na tom polju jer seča i dalje prednjači, a svet svake godine gubi milione hektara zelenog pokrivača.
 
Zahvaljujući naporima brojnih organizacija, na planeti je skoro 59 miliona hektara šuma ponovo izraslo u poslednjih dve decenije. Toliko površina ima potencijal da godišnje upije 5,9 gigatona ugljen-dioksida – više od godišnje emisije SAD.
 
Dvogodišnja studija Svetskog fonda za prirodu u okviru projekta "Bilion drveća", sprovedena je na osnovu satelitskih snimaka i terenskih premeravanja u desetinama zemalja, utvrdila je da su najveće površine novih šuma izrasle na atlantskoj obali Brazila.
 
Zahvaljujući velikim naporima ekologa, u tom delu sveta od 2000. godine do danas nove šume pokrivaju površinu Holandije.
 
Još jedna velika teritorija gde su zabeležene nove površine zelenog pokrivača su četinarske šume severne Mongolije, gde je izraslo 1,2 miliona hektara nove šume. Povoljna situacija sa rastom novih šuma utvrđena je i u centralnoj Africi i Kanadi.
 
Svet, međutim, i dalje trpi ukupan gubitak šuma jezivom stopom, upozoravaju stručnjaci. U prevodu – mnogo više sečemo nego što sadimo.
 
Svetski zeleni pokrivač je za isti period od 20 godina izgubio 385 miliona hektara. To je šest puta više nego što je posađeno i izraslo. U prethodno sprovedenim studijama procenjuje se da se godišnje poseče šuma površine Velike Britanije.
 
Seča šuma je posebno pojačana prošle godine, a glavni gubici zabeleženi su u vitalnim kišnim šumama i tropskim područjima. Drveće se seče i spaljuje zastrašujućom brzinom u Amazoniji, a samo od početka ove godine nestalo je 174.000 hektara.
 
"Nauka je vrlo jasna – ako želimo da izbegnemo opasne efekte klimatskih promena i sprečimo dalju štetu prirodi, moramo da zaustavimo uništavanje i povratimo šume", kaže Vilijam Boldvin Kantelo, jedan od čelnik Svetskog fonda za prirodu.
 
Prema njegovim rečima, prirodna regeneracija šuma je bolja za biodiverzitet od aktivno sađenih šuma.
 
"Ali ne smemo da je uzmemo zdravo za gotovo. I dalje se uništavaju milioni hektara svake godine, mnogo više nego što priroda sama uspeva da regeneriše", upozorio je Kantelo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Imre

    05.06.2021 11:42
    Izvor kiseonika
    Ljudi sa sumama je katastrofa,zbog prekomerne sece i obolevanja cetinara.Svi su izgledi da cemo od travnjaka koje necemo kositi dobijati kiseonik.Lepi su pokoseni travnjaci,jos lepsi su kad u njima procvetaju ljubicice,maslacak i drugo bilje iz spontane flore.
  • L

    05.06.2021 09:31
    Samo da dodam da je Brazil unistio oko 25% svojih prasuma u slivu reke Amazon sto je lose za celu planetu jer su Brazilske prasume jedan od najvecih svetskih "proizvodjaca" kiseonika.
  • Hakrem

    05.06.2021 08:18
    Kao sto rece agent Smit iz Matrixa covek je virus ove planete

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.