U izveštaju Rojtersa se navodi da je Evropska komisija u aprilu iznela predlog pravila o korišćenju veštačke inteligencije s ciljem da se uspostave globalni standardi korišćenja ovom tehologije kojom dominiraju Kina i SAD.
U predlogu EU se odobrava korišćenje veštačke inteligencije za kontrolu visoko-rizičnih situacija u sferi nadzora imigracije i pri obavljanju policijskih poslova uz stroge mere i pravila zaštite koji podrazumevaju kaznenu politiku protiv kompanija koje proizvode ove softvere i kazne u visini do 6 odsto od globalnih prihoda.
Dva nadzorna tela za zaštitu privatnosti, Evropski odbor za zaštitu podataka (EDPB) i Evropsko nadzorno telo za zaštitu podataka (EDPS), upozorila su na izuzetno visoke rizike koje predstavlja daljinska biometrijska identifikacija pojedinaca na javnim površinama.
Iz EDPB i EDPS je saopšteno da bi trebalo zabraniti i sisteme zasnovane na veštačkoj inteligenciji koji koriste biometriju za kategorizaciju pojedinaca u klastere i to po osnovu etničke, polne, političke pripadnosti ili seksualne orijentacije.
Upotrebu tehnologije za detekciju ljudskih emocija takođe treba zabraniti, osim u vrlo specificnim slucajevima, npr. u zdravstvene svrhe, poručuju iz EDPB i EDPS.
"Predloženim merama takode treba zabraniti bilo koju vrstu upotrebe veštačke inteligencije za društveno rangiranje, jer je to protiv osnovnih vrednosti EU i može dovesti do diskriminacije", upozoravaju iz EDPB i EDPS.
Iako su primedbe EDPB i EDPS neobavezujuće, one ipak imaju težinu i utiču na procese odlučivanja u Evropskoj komisiji, u vladama zemalja članica EU i u Evropskom parlamentu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar