To je usledilo samo nekoliko nedelja nakon što je slična informacija o masovnim grobnicama druge dece potresla zemlju.
Federacija suverenih autohtonih naroda saopštila je u sredu da je broj novopronađenih neobeleženih grobnica najznačajniji do danas u Kanadi, a nije precizirano o kojim brojevima je reč, prenosi Rojters.
Organizacija je najavila da će na konferenciji za štampu danas objaviti stravično i šokantno otkriće o stotinama neobeleženih grobnica na mestu nekadašnje rezidencijalne škole u Saskačevanu.
Starosedelačka zajednica saopštila je ranije da je pronašla dokaze da je 215 dece sahranjeno na teritoriji škole u blizini grada Kamplupsa, u Britanskoj Kolumbiji na zapadu Kanade, jednoj od mnogih takvih škola koje su osnovane da prisilno asimiluju starosedeoce.
Otkriće masovne grobnice s ostacima više od 200 starosedelačke dece, preminule u sistemu škola za prisilnu asimilaciju, potreslo je Kanadu i ponovo otvorilo pitanje kanadske problematične prošlosti prema starosedelačkom stanovništvu.
Između 1831. i 1996. godine, kanadski sistem rezidencijalnih škola prisilno je odvojio oko 150.000 autohtone dece od njihovih porodica.
Ona su bila neuhranjena i fizički i seksualno zlostavljana, u onome što je državna Komisija za istinu i pomirenje 2015. nazvala "kulturnim genocidom".
Kanadska vlada uputila je izvinjenje zbog ovog sistema 2008. godine, a Rimokatolička crkva, koja je vodila većinu škola, nije se izvinila.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar