Nezavisna istraga o seksualnom zlostavljanju dece je navela da su se socijalni radnici u opštini Lambet u južnom Londonu između šezdesetih i devedesetih godina prošlog veka odnosili prema deci kao da su "bezvredna".
Rečeno je da su zaposleni u opštini južni London "izložili ranjivu decu" seksualnim prestupnicima koji su se infiltrirali u sirotišta i hraniteljske porodice sa "razornim, doživotnim posledicama po žrtve". Kada su se deca žalila, uglavnom im nisu verovali.
"Tokom nekoliko decenija deca u domovima i hraniteljskim porodicama pretrpela su nivoe okrutnosti i seksualnog zlostavljanja koje je teško razumeti", rekla je šefica istrage Alekis Džej.
Autori izveštaja koji su prikupili dokaze o silovanju, zlostavljanju i seksualnom zlostavljanju dece, naveli su da je 705 bivših korisnika tri doma prijavilo seksualno i druge vrste zlostavljanja, ali da je za četrdeset godina samo jedan od zaposlenih bio disciplinski kažnjen.
U izveštaju se navodi da su mnogi zaposleni pokazivali "bezosećajni nemar za ranjivu decu" iako su bili plaćeni da paze na njih, kao i da je "rasizam evidentan u neprijateljskom i nasilnom postupanju" prema crnačkoj deci.
Autori izveštaja su pozvali policiju da razmotri da li postoji osnov za pokretanje krivične istrage povodom smrti jednog dečaka, koji se ubio u domu 1977. godine, a prethodno se žalio da ga je zlostavlja jedan stariji zaposleni. Višegodišnja istraga pokrenuta je posle smrti britanskog voditelja Džimija Sevila 2011. godine, koji je vodio i dečije emisije, kada je desetina osoba prijavilo da ih je zlostavljao.
Istraga je sada usmerena na propuste u zaštiti dece u više okruženja, uključujući škole koje vode crkve, popravne domove za maloletnike, a ukupni izveštaj biće objavljen sledeće godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar